Mind a futballpálya, mind a zöldasztal tekintetében érdekfeszítőnek minősíthető januárt produkált labdarúgásunk a nemzetközi kapcsolatok tekintetében. Fiúkáink állomáshelyeit böngészve láthatjuk, hogy néhányan ideiglenesen vagy véglegesen új állomáshelyen próbálják növelni a szurkolók boldogsághormon-szintjét, ezen felül pár bohócliger is úgy döntött, hogy csatlakozik a kenyerüket idegen vadászmezőkön megvajazók népes panoptikumához. Simon Krisztián ügyében modernkori német-németalföldi háború bontakozott ki licitfronton, a legnagyobb fogásnak azonban Laczkó Buksi tekintendő, akit egy genovai halászhajó legénységének sikerült kipecáznia az átigazolások háborgó óceánjából. Ha a magát edzőknek álcázó halászati szakemberek sem találják Zsoltit méreten alulinak, akkor a Sampdoriában annyi magyar lehet a kezdőben, mint Pintér stratéga kisalföldi boszorkánykonyhájában. Minderről, valamint trubadúrjaink legfrissebb hőskölteményeiről a kapufa szétforgácsolása után ejtünk szót. (Írásunk keretei között a januári eseményeket hozsannázzuk, a hétközben lezajlott bajnoki fordulók eseményeit legközelebb kívánjuk mantrázni.)
Anglia
A szigetországban szokás szerint ismeretlen fogalom az év eleji tökörészés, a csapatok januárban négy bajnoki és két FA-kupa forduló viszontagságain estek át. Csapataink közül a leginkább előkelő, 11. pozíciót a Bolton tudhatja magáénak, annak ellenére, hogy négy januári bajnokiján mindössze egy gyümölcsöt sikerült letépnie a pontot termő fáról. A kupában valamivel sikeresebben szerepelt a brigád, amely a York 2-0 arányú elnáspángolása után a Wigan ellen gól nélküli döntetlennel biztosította az extra pályára lépés lehetőségét. A kapuban Bogdán Ádi a York ellen kupameccsen kapott lehetőséget, amelyet megbízható produkcióval ellentételezett.
A Fulham a bajnokságban 7 ponttal, a kupában a Peterborough 6-2 és a Tottenham 4-0 arányú lepofozásával kényeztette a drukkereket. A bajnokikon általában 10-30 perc erejéig hadra fogott Gera Szotyi a kupában góllal és gólpasszal tette emlékezetessé fellépését. A Capitano esetében folyamatosan napirenden volt a 14. helyen nyomuló londoniaktól való tiplizés lehetősége, de érdemi fejlemény nem született a dologban.
Az előkelőnek nehezen nevezhető 20. helyről kezdte a februárt a West Ham, amely 4 pontot kuporgatott össze januárban. Az FA-kupában jeleskedő, a Ligakupától viszont búcsúzó egyletben Kurucz Petit mellőzés mellett térdsérülés is hátráltatja a világmegváltásban.
A kólabajnokságban öt forduló élményeivel gazdagodhattak a szurkolók. Rögtön a tabella legtetejéről néz reánk a Queen's Park Rangers együttese, amely hat pont beszedésével jeleskedett. A kupából a Blackburn ellenében búcsúzó kék-fehéreknél Buzsáky Ken rásérült korábbi térdproblémájára, emiatt nem növelhette lejátszott mérkőzéseinek számát.
Az FA-kupa megnyerése a Cardiff Citynél sem szerepelt a rövid távú célkitűzések között, így ők is rapidban megoldották a kiesést. A bajnokságban 8 pontot gyűjtögető és a januárt az ígéretes harmadik helyen záró walesieknél Gyepes Gabit két alkalommal állították hadrendbe, a védelem varázslója a bajnokságban gólszerzés, a kupában sárga lap-gyűjtés formájában tündökölt.
Rovatunk búcsúzója a hónapot a 12. helyen záró Hull City, ahol Halmosi Peti tett pontot a sikerekben az elmúlt másfél idényben nem nagyon bővelkedő légióskodás végére. Az ünnepi alkalomból Peti indokoltnak érezte az Arany Mikrofon trófea kiváltását is, így az "az edző nem játszat" nyilatkozat-sablont nemzeti szintre emelte, kinyilatkoztatva, hogy honfitársaink méltánytalan üldöztetésnek vannak kitéve a ködös Albion sportszervezeteiben. A többi érintett mindezt hevesen igyekezett cáfolni, így hősünk végül az önsajnáltatás mezsgyéjét választotta és jelezte, mennyivel kevesebbért kénytelen szolgálni a Haladást, mint a többi lehetséges alternatívát. Mi a magunk részéről máris szeretnénk Pro Urbe-díjra jelölni Petit.
Négy pontot dobott a gép a bajnokságban az Ipswich Townnak, amely a 19. pozícióban zárta a hónapot. A kupákban a londoni csapatokkal gyűlt meg a bajuk Fülöpéknek, a Liga-verzióban bemutatott menetelést az Arsenal iktatta, a FA-kupában pedig a Chelsea ellen léptek pályára, ami Marci esetében már-már automatikusan hét kapott gólt jelent. Másik trubadúrunk, Priskin Tomi a bajnokságban és a Ligakupában is egy-egy gól formájú szonettel és sárga lap képet öltő dallammal kényeztette füleinket.
Németország
Három fordulót iktattak Bundesligás érdekeltségeink az év eddigi szakaszában, amelyeken a Dortmund héttel növelte pontjai számát. A tabellát immár 11 ponttal vezető gárdánál Hajnal Tomi játékpercei nulla egységgel emelkedtek. Tomi a hétvégétől új állomáshelyen bizonyíthat, jelesül a 17. helyen szégyenkező Stuttgart szekerét próbálja majd kiráncigálni a kátyúból.
Kevésbé sikeresen köszöntötte a 2011-es esztendőt a Mainz, amely két vereség után szombaton szerezte meg idei első pontjait. A negyedik helyre visszacsúszó társaságnál Szalai Ádám sérülése is borzolta a kedélyeket, míg Lőw Zsolti nem bukkant fel a csapat körül.
A másodosztályban folytatódott a rovatunkból búcsúzó Hertha keresztes hadjárata, a csapat mindhárom meccsét behúzva öt pontos előnnyel vezeti a táblázatot – immáron Dárdai Pali nélkül, aki elbúcsúzott az első csapat keretétől, a tavaszt már a tartalékok között tudhatja le.
Mérsékelt sikerekkel ünnepelte az évváltást az Aachen: a bajnokságban 3 meccsen 4 pont volt a termés, meg a kupában egy négyes kaptak a Bayerntől a negyeddöntőben. A tizedik helyen terpeszkedő gárdánál Stieber Zoltán a Karlsruhe ellen gól és 2 gólpassz, míg az Union Berlin ellen egy sárga lap formájában tűnt ki a mezőnyből.
Eggyel mögöttük találjuk a Düsseldorf csapatát, amely hat pontot takarított be. Torghellinho az egykoron magyar fellegvárnak számító Cottbus 3-1 arányú leigázásának fényét emelte uszkve hét percnyi pályán tartózkodással.
Az Ingolstadt egyenes vonalú, egyenletes mozgással közelít a harmadosztályhoz - 3 meccsen 2 pontot gyűjtve tanyáznak a 17., kieső helyen, megnyugtató, 5 pontos hátrányban az osztályozós pozíciótól. Futács Márkó életrajza egy le- és két becseréléssel gazdagodott.
Hollandia
A magyarországihoz képest szubtrópusinak számító éghajlaton kettő fordulót sikerült belepréselni az év első hónapjába. A PSV nem óhajtotta pontvesztés formájában kényeztetni a riválisokat, így pontelőnnyel vezeti a táblázatot a Twente előtt, amely a kupában állt bosszút az eindhovenieken. Dzsudzsák Bazsi a terjedelemben a Dallas és a Forsythe Saga között félúton elhelyezkedő átigazolási szappanopera árnyékában egy gólpasszt tudott kipréselni magából.
A hatodik helyen tempózik az egy győzelemmel és egy vereséggel gyarapodó Roda, amelyben Bodor Boldi az Excelsior 3-0 arányú megkopasztása alkalmával bő 20 percnyi időtartamban kápráztatta el a közönséget. Boldi elképesztés tekintetében ránk is gondolt és levágott egy interjúnak álcázott szózatot arról, hogy lassan szeretne odébbállni az unalmas holland közegből. Mi a magunk részéről a budapesti élcsapatok valamelyikét javasolnánk, ahol az öltöző személyi állományának állandó változása, netán a fizetések folyósításában tapasztalható elmaradások garantálnák a hősünk életéből jelenleg hiányzó adrenalint.
A NAC Breda csapatának az NEC elleni döntetlen után kétszer is (kupa, majd bajnokság) lehetősége nyílt alapos verésben részesülni az Ajaxtól. A tizedik helyen nyomuló gárdában Fehér Csabi két le- és egy becserélését egy sárga lappal is szinesítette, míg Horváth Gabi napi programját főleg a lábadozás tette ki.
Az orvosi rendelők csempéit az utóbbi hónapokban szintén behatóan tanulmányozó Babos Gabi az utóbbi két mérkőzésen már leülhetett az NEC kispadjára. A gárda elmaradt mérkőzést is pótolt a hónap folyamán, így három fellépést tudott le, mindegyiket döntetlennel. Ennek fényében a középmezőnyös pozícióban (11. hely) semmi meglepőt nem találunk.
Meccspótlásra ítéltetett rovatunk újonca, a Feyenoord is, amely az Ajax ellen próbálta megmutatni oroszlánkörmeit, átütő siker nélkül. A társaság két másik bajnokiját is elvesztette, a 15. hely vélhetően nem okoz osztatlan örömet a rotterdami kikötő környékén. Simon Krisztián két végigjátszott találkozó és egy becserélés formájában igyekezett visszalökdösni a csapat bárkáját a helyes irányba, átütő siker nélkül.
Nem valószínű, hogy vigasztalja a nagy múltú egyesület híveit, de 20 pontjuk így is kétszerese a 17. pozícióban szerénykedő VVV hasonló mutatójának. Venlo reménységei az idei évet 3 meccs – 3 bukta konstellációval nyitották, nyitva hagyva a kiesés vagy osztályozó kérdéskört. Tóth Balu három pályára lépése alkalmával egy sárga kártya formájában bizonyította rátermettségét.
Belgium
A másik Benelux tájegységben teljesnek tekinthető a magyar happiness, mivel a táblázatot az Anderlecht vezeti, négy ponttal előzve a két honfitársat is foglalkoztató Genket és tizeneggyel a legjobb, magyar érdekeltség nélküli Gent előtt. A brüsszeliek idei első két tétmeccsükön a négy pont formájában keserítették az ellenfeleket, amelyet Juhász Roland egy sárga lap begyűjtésével tett eseménydúsabbá.
Győzelmekkel nyitotta az évet a Genk, amely a Kortrijk 3-2, valamint a Zulte-Waregem 1-0 arányú ráncba szedésével erősítette meg második helyét a tabellán. Az idény sikercsapatában Köteles Laca a kispadon dekkol, míg a kezdőként bevetett Tőzsér „Beckham” Dancsó az első mérkőzésen a 41. percben eszközölt sárga cédula után a 71. minutumban 30 méterről akasztotta be a győztes gólt. A második találkozón Dancsó munkássága letisztultabb formát öltött, a sárga ezúttal elmaradt, a győztes találat pedig már az első félidő végén bebikkantásra került.
Az alsóházban a Lierse folytatta a kanosszajárást és egy sima hármast szedett be a Cercle Brugge barlangjában, hogy aztán 1-0-ra lenyomják a sereghajtót, a László Csabával a kispadon a másodosztály felé masírozó Charleroi-t. Az idény végén kieséssel jutalmazott 15. helyet elfoglaló egyletnél egyelőre a kupaszereplés jelenti a reménysugarat, ahol a Westerlo ellen idegenbeli győzelemmel nyitották a negyeddöntőt. Kovács Peti a bajnokságban rendelkezésére bocsátott 15+60 percnyi játéklehetőség alatt nem váltotta meg a világot.
A belga kontingens további gyarapodásáról a Sint-Truiden gárdája gondoskodott, akik Tisza Tibiben, Antwerpen korábbi uralkodójában látták meg az isteni szikrát. Szerény történelmi ismereteink alapján úgy rémlik, hogy a második császárság már Napóleonnak sem jött be, de hátha Tibinél máshogy alakulnak a dolgok. A csapat szurkolói jelenleg a 12. helyen várják, hogy Tibi (oldalán egy másik exbohócligás hérosszal, Ibrahima Sidibével) újabb magaslatokra terelje őket.
Olaszország
Magyar napokat élnek Genova kék-fehér-piros-fekete felében, a klubszínekben nem szűkölködő Sampdoria bérszámfejtése ugyanis Koman Vologya mellett immár Laczkó Zsolti kartonját is megkaparintotta. Apró szépséghiba, hogy a csapat eközben nem a legszebb fizimáskáját mutogatja a bajnokságban, az öt meccsen beszervált négy pont kissé messze van az eget rengető kategóriától, a kupából pedig a Milan tessékelte ki a népet. Titánjaink közül Voli a rendszeres játéklehetőséget élvezők, míg Buksi az első bevetésre váró állományát gyarapítja.
A teljes genovai kontingens létszámának gyarapodását a Genoa akadályozta meg, amely az idény végéig Bariban állomásoztatja Rudolf Gerit. Az utolsó helyen álló, a bentmaradás érő helyekhez képest tisztes, 7 pontos hátrányt felhalmozó társaságnál titánunk eddigi három pályára lépésen a Juventus elleni – pontot nem érő, de kétségkívül mutatós – góllal, a Cagliari arénájában pedig kihagyott tizenegyessel és sárga lappal tette le a névjegyét.
A Bari felfelé tekintve elsőként a Brescia nevével találkozhat, az 5 bajnokin 1 győzelmet és 4 vereséget jegyző egylet ugyanis a 19. helyen található. A két honfitársunkkal is okosított keretben Vass Ádi egyetlen pályára lépésén sárga lappal igazolta a szakvezetői bizalom helyességét, míg Feczesin Robi élete egy másodosztályú kölcsönadás formájában vett új fordulatot.
A Serie A-hoz hasonló kórképet diagnosztizálhatunk a B-ligában is, ahol a három magyar érdekeltség egyike a középmezőnybe, a két másik pedig a kieső helyekre kvártélyozta be magát. A legelőnyösebb pozícióban a Regginát láthatjuk, amely egy nyeretlenül (3 döntetlen és 1 vereség) átvészelt január után a 8. pozícióból feszül neki a folytatásnak. Reménységeink közül Kovácsik Ádi a technikai zóna személyi állományát gyarapítja, míg a Kecskemétre kölcsönadott Preklet Csabi a helyi tifosik helyett nbcee kolléga boldogsághormonjait veszélyeztetheti az elkövetkező hónapokban.
Velük ellentétes röppályát láthattunk a Triestina együttesétől, amely veretlenül (az obligát 3 iksz mellett 1 győzelemmel) abszolválta az első bevetéseket és ezzel az előkelő 20. pozícióig libbent előre. A korábban a szaksajtóban az interes Sztankovics riválisaként emlegetett Filkor Ati az AlbinoLeffe otthonában, nagyjából 10 játékperc időtartamban mutathatta meg magát a nagyvilágnak.
Kiesőjelölttől (Brescia) egy osztállyal lejjebb szintén kiesőjelölthöz (Ascoli) katapultált Feczesin Robi, aki szintén az AlbinoLeffe szurkolóinak idegrendszerét veszélyeztette, mivel első bevetésén rögtön a 9. percben eredményesnek bizonyult. Sajnálatos módon a hazaiak később kiegyenlítettek, Robertitót pedig lecserélték – maradt tehát a döntetlen és a januárban szerzett 2 ponttal összefüggésben a 21. helyezés.
Spanyolország
Öt fordulót bonyolítottak le a spanyol élvonalban, magyar szempontból felemás eredménnyel. A 2010 őszén reménytelenül teljesítő Zaragoza az idei évre a jelek szerint összekapta magát és négy győzelmével rögtön a 15. helyig masírozott felfelé. Az egyetlen vereség (az Espanyol elleni 0-4) alkalmával a második félidő elején pályára küldött Pintér Ádi egy sárga lap beszedésével súlyosbította az összhatást.
Pintérékkel ellentétes röppályát mutat az Osasuna, amely egy ponttal gazdagodott a négy megméretésen, hogy aztán a hétvégén a Real Madrid fejbe kólintásával turbózza fel a produktumot. A jelenleg a 16. helyen nyomuló egyletnél Vadócz Krisztián a Villarreal elleni fejesgóllal igyekezett szebbé varázsolni a szurkolók jövőképét.
Egyebek
A külön nem mantrázott országokban sem telt izgalommentesen az átigazolási szezon. A legnagyobb kiviteli többletet a hellén kultúrkörben mutathatjuk fel, ahová (Ciprust is beleérteve) két új antropológus települt: Kiss Zolit a görög gazdaság nem éppen fényes mutatói sem tántorították el a gyros receptjének helyszíni kutatásától, Sowunmi nagymester pedig az Aranypart sziluettjét cserélte fel a ciprusi tengerpartéra. Görögországban országon belüli klubváltásnak is tanúi lehettünk: Németh Krisztián döntött úgy, hogy Olympiakoszból nem csak a pireuszi változat lehet nyerő, így átcuccolt a Voloszba, ahol Szélesi Zolival vállvetve öregbíthetik a magyarfutball hírnevét.
Az eltűnőben lévő norvég régióba is sikerült életet lehelni, mivel a Brann Bergen végül Korcsmár Zsolti végleges szerződtetése mellett döntött. A történet kicsit nehézkesen indult, mivel a norvégok kezdetben csak abban az esetben kívántak a kasszához fáradni, ha Zsolti vonalkódja mellett egy "50% discount" felirat is virítana, de a tárgyalásoknak köszönhetően végül alacsonyabb árleszállítást is hajlandóak voltak akceptálni.
Az edzői fronton is láthattunk aktivitást, ha nem is magyar, de legalább bohócligás szinten: Goran Kopunovics a korábbi ománi, kínai és vietnámi hittérítés után ezúttal a festői Ruandában vállalt munkát és ennek örömére meg is osztotta a nagyközönséggel a focidresszek és -csukák beszerzésével, valamint a medenceparton töltött karácsonnyal kapcsolatos élményeit.