Mikor Rudolf diósgyőri szignója után Dzsudzsák és Juhász kánonban lengették be a hazatérés kártyát, eléggé borúsan néztünk külhoni képviselőink szeptemberi tevékenysége elé. Pozitívan csalódtunk, mivel trubadúrjaink egész vállalható hónapot muzsikáltak össze Európa különböző végváraiban. A magyar muzsikus-szakszervezetből kiebrudalt Huszti prímás bánatában a német koncerttermek sztárjává avanzsálva gyűjtötte be a hónap magyarja címet és még Németh Krisztiánról is képes volt jót mondani egy olyan edző, aki nem a Kárpát-medence valamelyik tájegységén látta meg a napvilágot (bár ez utóbbi nyilván csak a mi szemünkben ér valamennyit, Bognár Gy. szakértő csak fancsali képpel legyintett a hír hallatán). Páneurópai kiruccanásunkat rendhagyó módon Ázsiában, közelebbről Vietnamban kezdenénk: az augusztusban véget ért helyi pontvadászat a Da Nang FC triumfálásával zárult, így az együttes színeiben 21 mérkőzést és 2 találatot jegyző Tímár Krisztián most már nemcsak Ibrahimovics kedvenc védőjének, hanem vietnami bajnoknak is tekintendő (a képen a gárda ránézésre inkább kiöregedő teniszezőnek tűnő edzője a serleggel). Ehhez gratulálunk, a szétforgácsolt kapufa után pedig lássuk, hogyan teljesítettek az európai kartársak - a poszt végén pedig tippelni is lehet.
Anglia
Három PL-reprezentánsunk közül egyedül Gerának nyílt lehetősége megdobogtatnia a szívünket, mivel Gulácsinak csak a kispadig sikerült eljutnia Liverpoolban és Somogyi is csak az edzésen történő bójacipelésbe fáradhatott ki a Fulhamnél. A Capitanonak három pályára lépés jutott a legutóbbi válogatottas nagyhét óta, a két teljes és egy részmunkaidős foglalkoztatás pozitív externáliáját a Queen’s Park Rangers hálójába ágyúzott találat jelentette. Az utolsó négy meccsét hét pontot termelő West Bromwich a hatodik helyről várja a folytatást.
Jobb a helyzet egy házzal lejjebb, ahol hat fordulót is letoltak az utóbbi hetekben, Bogdán pedig végig játékban volt a Boltonban. Negatívum, hogy a csapat a hat körben összesen hét pontot tudott zsákolni, így most 18. a táblázaton, ami kissé karcsúnak tűnik. Csapatszinten jóval több sikert mutathat fel Futács Márkó, miután csapata, a Leicester zsinórban öt győzelemmel a második helyig rakétázott fel – apró szépséghiba, hogy reménységünk nélkül. Márkó szerepeltetését egy 89. perces becserélés formájában látta csak időszerűnek a szakvezetés az elmúlt hetekben.
Németország
Németországban a Hannover a bajnokságban remek hazai szériáját idegenbeli vesszőfutással párosítja, amely jelenleg az ötödik helyre elegendő. Az EL-csoportkörben még veretlen gárdánál Huszti három gólpassza mellett gólból is sárga lapból is négyet jegyzett, utóbbiból a Werder ellen mezlevétel címén kettő is jutott, így a lefújást már nem a pályán ünnepelhette társaival. Az ominózus mérkőzést idézzük vissza videóról.
Szintén a bajnokság + EL-kombóval próbálkozik a Stuttgart, azzal a különbséggel, hogy ők a győzelmek helyett a döntetleneket gyűjtögették a Bundásban. Ez a jelenlegi három pontos szisztémában kevéssé kifizetődő, így nem csoda, hogy Hajnalék a 15. helyen dekkolnak a táblázaton. Az 50. válogatottságához közelítő Hajnal a hónap folyamán két bajnokin és két EL-meccsen kapott szerepet, ám produkciójával nem vált az Aranylabda első számú esélyesévé – statisztikai mutatói egy gólpasszal gyarapodtak.
Valamivel jobb a helyzet Mainzban, ahol a legutóbbi válogatott pauza óta elért három győzelem és két vereség a kilencedik helyre katapultálta az egyletet. A valamennyi meccsen szerephez jutó Szalai háromszor keserítette az ellenfelek, illetve egyszer (egy kihagyott tizenegyes formájában) a saját szurkolóit. A Wolfsburg hazai leigázásáról mutatjuk a videót.
A Liga negyedik magyar érdekeltségű együttese, a Greuther Fürth öt fellépésen egy pontot tudott összekaparni, így a sereghajtó pozíciót jelenleg semmi nem veszélyezteti. Stieber a rendelkezésére álló egyetlen pályára lépése alkalmával tűrhető teljesítménnyel rukkolt elő.
A Bundesliga kettőben mára egyetlen reprezentánsunk maradt, a 1860 München kapujában atombiztos pozíciót kiépítő Király személyében. Mackóalsó Gabi és kompániája az első nyolc fordulót veretlenül tudta le, a hétvégi, Hertha elleni meccs viszont cefet rondára sikeredett, a sima 0-3 hatására pedig rögtön az ötödik helyig szánkózott le a társaság a táblázaton. Gabi egyébként az utóbbi öt meccsből háromszor nem kapott gólt, hogy ez az ő zsenialitását vagy a német másodosztály színvonalának romlását mutatja, azt mindenki döntse el maga. A Sandhausen 4-0 arányú ledózerolásáról mutatjuk a videót.
Benelux
Négy bajnoki és egy kupakanyarral folytatódott a futballősz Hollandiában, magyar fáklyásmenet nélkül. Legfőbb örömünket az szolgáltatta, hogy Németh állandó jelleggel, míg Kádár időszakosan helyet kapott a Rodában. Sajnos a csapat teljesítménye kevésbé volt szívmelengető, az egy győzelem - három vereség kombó kupakieséssel és bajnoki 14. hellyel kombinálva nem tartozik az álomszerű kategóriába. Titánjaink főleg lapgyűjtés terén voltak aktívak, e téren Kádár bizonyult aktívabbnak, az ő pirosával szemben Kisjézus csak egy sárga cédulát tudott felmutatni.
Szintén három egységig és kupabúcsúig jutott a 12. helyen dekkoló NEC Nijmegen, ahol a folyamatosan játszó Babos egy kapott gól nélküli mérkőzést mutathatott fel.
További érdekeltségeink közül Horváth Gábor két részmunkaidős fellépés jutott a szeptembert veretlenül végigtoló, 7. helyezett Den Haag gárdájában, míg Otigba Kenneth a kispadoztak még szekcióba váltott törzsbérletet a 13. helyen pironkodó Heerenveen-nél.
Belgiumi érdekeltségeink közül a legjobban az Anderlecht teljesít – jellemzően Juhász Roland nélkül, akinek szeptemberi bajnoki munkásságát egy ütemes zéróspíl jellemezte. Roli a hétvégi bajnokin tudott újra a csapatba kerülni, amelyet a második helyen álló brüsszeliek egy 2-1-es vereséggel tettek „emlékezetessé”. Hősünket ezen felül egy rövidebb milánói BL-becserélés, valamint a Belga Kupában a szép nevű Boussu Dour Borinage 2-0 arányú eltángálása alkalmával láthattuk a gyepen vitézkedni.
Szintén a kupában vigasztalódhatott Bodor, akinek bajnoki bevetését egyelőre nem tartotta indokoltnak a hetedik helyen tanyázó Beerschot managementje. A kupában csereként előadott performansz Boldinak egy sárga lap, a csapatnak egy kiesés formájában maradt emlékezetes.
A sérült Kötelest nélkülöző Genk veretlenül abszolválta a kilencedik naptári hónapot, amely a bajnokságban eddig a negyedik helyre volt elegendő.
Olaszország
A talján kultúrkörben jelenleg egy magyart találni az első ligában, Tőzsér személyében, aki az utóbbi időben négyszer is feltűnt a Genoában, ebből kétszer teljes mérkőzésre. Az utóbbi három mérkőzésen a Kaposvár tavalyi döntetlenszériáit eredményesen másoló genovai garnitúra jelenleg hetedik az olasz élvonalban.
Nagyobb a magyar népsűrűség a másodosztályban, még úgy is, hogy a 13. helyen szédelgő Vicenza az utóbbi időben nélkülözni kényszerül a sérült Laczkó szolgálatait. Nincsenek ilyen gondjai a hazai győzelem - idegenbeli vereség sormintát egy kiképzőtiszt fegyelmezettségével követő Ascolinak, ahol a folyamatosan játszatott Feczesin a Spezia elleni dugóval színesítette szeptemberi performanszát. A liga harmadik magyarja, a pályafutása hatodik(!) olasz másodosztályú klubját fogyasztó, lassanként a Szeibert-vándordíjat kiérdemlő Filkor szeptember végére épült fel sérüléséből, a hét végén pedig már pályára is lépett a Bari együttesében a Vicenza ellenében – amelynek örömére nem múló késztetést érzett a sárga lap közelről történő megtekintésére.
Oroszország
Némi fejcsóválás keretében tanulmányozhatja Dzsudzsák a bajnoki tabellát, amelyen korábbi klubja az első, míg a jelenlegi, a Dinamo Moszkva az osztályozós 14. helyen tanyázik. Az utóbbi négy bajnokiból kettőt nyerő D-betűsök nagy szeptemberi feltámadó hadműveletéből hősünk a CSZKA hálójába ágyúzott góllal vette ki a részét.
A tabellán valamivel előrébb, a 11. pozícióban találhatjuk a Kuban FK Krasznodar gárdáját, ahol Koman Voli foglakoztatása történik, jellemzően részmunkaidőben. Vologya vitalitása a hónap folyamán az Orosz Kupában beszedett sárga lap formájában érte el csúcspontját.
A két említett egylet között, a 13. helyen vesztegel az Alanyija Vlagyikavkaz, ahol Priskinnek egy pályára lépés és azon (a CSZKA Moszkva vendégeként) egy sima vereség jutott osztályrészül.
Egyebek:
Stabil kezdőknek számítanak ausztriai nagyköveteink, akik közül Szabics a bajnokságban és a kupában is egy-egy góllal villantott a negyedik helyen tanyázó Sturmnál. A gólt nem másnak, mint a honfitárs Sáfárnak lőtte, akinek eddig nem sok sikerélmény adatott a horrorisztikusan gyenge csatárjátéka miatt biztos utolsó Wacker gárdájánál.
A bolgár bajnokságban a hatodik helyen nyomuló, többek között két japán légióssal is felturbózott Slavia Szófiánál Gaál Miklós az utóbbi időszakban nem élvezte a szakvezetés bizalmát.
A festői Cipruson négy fordulóval kedveskedtek a labdarúgás iránt elkötelezetteknek, amely magyar szempontból sikereket csak nyomokban tartalmazott. Leandro Omoniája szívós munkával (három döntetlen és egy vereség) az ötödik helyig tudta lenyomni saját magát a táblázaton, amelyből folyamatosan játszó titánunk egy sárga lap formájában vette ki a részét. Valamivel jobban szerepelt a magyar légiósok szerepeltetése iránt régóta elkötelezett Nea Szalamina (ahol a nyáron az utolsó mohikánnak megmaradt Kovács kapus mellett a Siófokon és Kaposváron brillírozó Graszl Károllyal erősítették meg az együttest), amelynek legalább egy győzelem összejött, összesítésben pedig a nyolcadik helyen várják a folytatást. Harmadik érdekeltségünk, a Paphos jelenleg kieső helyen áll, köszönhetően az idény eleji pontlevonós társasjátékban betöltött szerepének. A gárda kapujából kiszorult Sebők az utóbbi időben a kispadon napozta végig a derbiket.
Nagy formát mutat a szeptember elején Dániába került Vadócz, aki védekező középpályásként végzett munkaköre mellett mostanában másodállásban gólvágást is vállal. Mérlege négy meccsen három gól, melyből kettőt hétvégén követett el a Nordsjælland kárára. A bajnokságban egy hónapos pauza után újra triunfáló OB Odense a hatodik helyről várja a folytatást.
A végéhez közeledő finn pontvadászatban a 9. helyezett JJK csapatában Gruborovics az utóbbi időkben gólcsendes, a kapus Szeróvay pedig játékmentes napjait éli. Másik kapusdelegáltunk, az előző idényben sikereket csak részben tartogató máltai kiküldetést teljesítő, majd rövid időre a REAC-ban is feltűnő Szentpéteri alapembernek számít a hatodik helyezett Lahtinál.
Kapusokból Feröer középmezőnyében is jól állunk, ahol Gángó a negyedik helyezett KI, Turi pedig az ötödik Vikingur kapujából kirobbanthatatlan, az időnként bekövetkező hullámvölgyek (pl. Gángó Andrisnál két meccs alatt nyolc kapott gól) ellenére is.
Görögországnak sem kell nélkülöznie a magyar kapusképzés outputjait. A listavezető Olympiakosz a hibátlan bajnoki menetelést EL BL-csoportkörös pofára esésekkel kombinálja. Megyerinek a nemzetközi kupában szavaz bizalmat a szakvezetés, így elég kevés sikerélményben volt része szeptember folyamán. Másik delikvensünk, Fülöp folyamatos játéklehetőséget élvez az ötödik helyezett Aszterasz Tripolisznál, amelynek szeptemberi mérlegénél (4 meccsen 4 pont) már láttunk jobbat is, de Marcinak legalább egy kapott gól nélküli meccs összejött.
A magyar futballisták által újra felfedezett Izraelben a szeptemberben érkező Hrepka két lecseréléssel és egy sárga lappal tette le névjegyét a hatodik helyen tanyázó Bnei Jehudánál, míg a már korábban rezidens Lencse három bajnokin és két EL-csoportmeccsen egy sárga lappal bizonyította eltökéltségét a hetedik helyezett Ironi Kirjat együttesénél.
Lengyelországban a négy bajnokin 10 pontot zsákmányoló és ezzel a második helyre feljövő Lech Poznan együttesében Lovrencsics Gergő egy sárga kártyával tette emlékezetessé három pályára vezénylését.
Norvégiában az ötödik helyen álló Brann Bergen 4 meccsből 7 pontot hozott össze, az összképet a kupából való kiesés rontja. A szeptemberben összesen egy meccset mulasztó Korcsmár a kupában gólt is szerzett, de ezzel sem tudta megakadályozni, hogy a csapat simán kikapjon a másodosztályú Hødd gárdájától. A bergenieknél is előkelőbb, harmadik helyen tempózik a Strømsgodset gárdája, amely szintén 7 egységgel gyarapodott utóbbi négy fellépésén – ehhez Kovács Péter egy találattal járult hozzá, az Aalesund ellenében.
Romániában Vass Ádám sérülés miatt nem lépett pályára a hetedik helyen álló CFR-ben, a másodosztályban Pogacsics Krisztián a nagyváradi házirangadón védelmezte az FC Bihor kapuját.
Spanyolországban a négy meccsen egy győzelmet és három vereséget felvonultató, jelenleg a még épp nem kieső 17. helyen tanyázó Zaragoza sérülésből kifolyólag volt kénytelen nélkülözni Pintér Ádámot.
Svájcban négy forduló alatt hét pontot gyűjtött a Sion, amely jelenleg harmadik, így még van esély arra, hogy Tímár után újabb hátvédfejedelmünk fog megdicsőülni a szezon végén. A nemzet Vilmosa sérülésből kifolyólag összes másfél félidő erejéig tudott szerepet vállalni a menetelésben.
----
Posztunk végén tippelünk is, a holnap kezdődő válogatott (fél)nagyhét örömére. , bízva abban, hogy a mélyen tisztelt kommentelőnk követik példánkat és nem fukarkodnak a kellően kretén indoklásokkal sem.
Észtország - Magyarország 1-1
"Semmi nincs veszve, az októberi selejtezőkre betervezett négy pont még megszerezhető. Megyünk tovább az úton" - kapitányi értékelés a mérkőzés után
Magyarország - Törökország 1-3
"Semmi nincs veszve, riválisaink is fognak még botlani, nincs okunk arra, hogy lemondjunk a továbbjutásról. A fiúk a lelküket kiadták a pályán. Bizonyítottuk, hogy a csapatunk igenis szerethető." - kapitányi értékelés a mérkőzés után.