Júliusban az európai bajnokságok többségében - a vébé utóhatásának betudhatóan - még szendergett a robogás, így újjáéledő rovatunkban elsősorban olyan országokba látogatunk, amelyek a mindennapokban nem tartoznak a mainstream kategóriába. Az átigazolási piac fejleményeiről augusztus végéig nehéz lenne átfogó ítéletet mondani, de néhány pozitívumot így is tapasztaltunk: egy év koplalás után újra hídfőállást létesítettünk Bulgáriában, továbbá az eddig focimenekültjeink szempontjából fehér foltnak számító Máltán is megvetettük a lábunkat. A ciprusi élvonal egyik reprezentánsa rögtön két magyar kapussal igyekezett betonbiztossá varázsolni védelmét. Az eurókupákban és a már elrajtolt nemzeti bajnokságokban öröm és bánat egyaránt adatott, az összképet helyenként gólokkal tették élvezhetőbbé fenoménjaink. Minderről hajtás után bővebben, helyenként videókkal (cikkünk a júliusi eredmények mellett az augusztus első hetében lezajlott kupavisszavágók eseményeit tartalmazza, a mostani hétvége történéseivel később foglalkozunk).
Három fordulón vannak túl a népek Ausztriában, ahol lendületes szezonkezdetet prezentált a Sturm. Graz büszkeségei 7 ponttal nyitották az idényt, az EL-selejtezőben pedig a Dinamo Tbiliszi gárdáját tángálták el. A német másodosztály nihilje után régi sikerei helyszínére visszatérő Szabics Imi a bajnokságban a Ried két góllal, a nemzetközi porondon egy kapufával, majd az ellenfél egyik játékosának kiállíttatásával és ezzel egyidejűleg egy tizenegyes kiharcolásával járult hozzá a keresztes hadjárathoz. Imi az EL-playoffjában a Juventus ellen bizonyíthatja, hogy ő az aranylabda titkos várományosa.
Egy évvel Sándor György kupagyőzelme után ismét Bulgária felé fordíthatjuk tekintetünket: Erős Gabi a hellén kultúrkör 3 éves, beható tanulmányozása után döntött az országváltás szükségessége mellett és tagozódott be a Lokomotiv Plovdiv állományába. A nyitó fordulóban a társaság a méregerős Rakovszki otthonában ért el 1-1 arányú döntetlent, amelynek során Gabi bő félóra játéklehetőséggel és az ez alatt betermelt sárga lappal keltette jó hírünket.
Cipruson a csapatok jó része még az alapozás fázisában jár, az Omonia Nicosia azonban már próbára tette szerencséjét a BL-selejtezőkben. A második kanyarban 5-0-s összesítéssel porlasztották szét a macedón Renovát, hogy aztán a harmadik kanyarban hasonló simasággal, 5-2 arányban égessék magukat a Salzburg ellen. A védelemben alapemberré avanzsáló Leandro a macedóniai visszavágón gólszerzés formájában kényeztette a gárda szurkolótáborát (a nem túl jó minőségű videón 0:25-nél). Hír még Aphrodité vidákéről, hogy a Doxa Katokopia kapujában kitört a magyarosítási láz, a gárda először Nagy Zolit cserkészte be az Anorthoszisztól, majd ugyanazzal a lendülettel Posza Zsoltit is vámmentesen importálta Görögországból. Papavasziliu trénernek alighanem élete legnehezebb döntése lesz kifundálni, hogy melyik kapusfejedelmünknek szavazzon bizalmat. Nem irigyeljük érte.
A bohócligánál is korábban kezdődött a labdabűvölés Csehországban, ahol már 3 fordulót teljesítettek a csapatok. A Bohemians Prahánál eddig idény eleji formát figyelhettünk meg, így a 3 fellépés összesen 2 pontot és egy 13. helyet hozott a konyhára. A vérszegény produkció ellenére a szakvezetés eddig nem látta indokoltnak Róth Feri pályára vezénylésével izmosítani a csapat játékát.
Két bajnoki fordulóval, valamint EL-selejtezőkkel telt a hónap a Feröer-szigeteken, ahol érdekeltségeink a bajnokságban ellenállhatatlannak, a nemzetközi porondon visszafogottabbnak bizonyultak. A Gángó Andrist és Potemkin Karcsit felvonultató NSÍ Runavík magabiztosan húzta el két ellenfele nótáját, így 16 forduló után 4 pontos előnnyel vezeti a tabellát. Az EL-ből a svéd Gefle 4-1-gyel tessékelte ki a gárdát, amelyben Andris kirobbanthatatlan a kapuból. elől viszont Charlie-ra valószínűleg pikkel az edzőbá, mert csak a két nemzetközi meccsen kegyeskedett játéklehetőséget biztosítani, ott is csereként. Szerencsére titánunkat ez sem zavarta, így ő szerezte a csapat egyetlen gólját, a visszavágó 90. percében. Gángóhoz hasonlóan Túri Gézu is alapember a Vikingur kapujában, így a pályán ünnepelhette a csapat két bajnoki győzelmét is, amellyel az együttes az 5. helyre zsilipelte magát a tabellán. A klubnak csak az EL-selejtező 2. fordulójában adódott nemzetközi kötelezettsége, ahol rögvest a Besiktas ölelő karjaiban találták magukat - az isztambuliak 7-0-s összesítéssel gondoskodtak arról, hogy Gézuék ne rokkanjanak bele az eurokupás utazgatással járó extra igénybe vételbe.
Finnországban a tavalyi idényt a kiesőzónában végigténfergő KuPS gárdája hasít az élbolyban - a júliusi öt bajnoki fordulóban 10 pontot bezsebelő egylet a harmadik helyről várja a folytatást. A hátvédsor ékköve, Balogh Balázs valamennyi mérkőzésen kamatoztathatta képességeit. A Jyvaskyla gárdája 6 ponttal vastagodott a hónap folyamán, ezzel pedig a 9. helyről rugaszkodik neki az újabb feladatoknak. Szeróvay Misi a kapuban négy alkalommal kapott lehetőséget és egy sárga lappal is bizonyította elhivatottságát. Még hátrébb, a 11. pozícióban található a Mariehamn, amely az idény első hónapjaiban rendesen hazavágta az idényét, jelenlegi helyezése is főként a júniusban beszervált 9 pontnak köszönhető. A csapattal együtt Gruborovics Tominak is a kelleténél tovább tartott a téli álom, júliusban viszont háromszor is eredményesen tette tiszteletét az ellenfelek kapujánál.
Két vulkánkitörés között dübörög a futballélet Izlandon, ahol egyelőre a másodosztályban sikerült hídfőállást kiépítenünk. A 12 csapatos versengésben a kilencedik helyen tanyázó KA Akureyri a Genkhez hasonló lelkesedéssel alkalmaz magyar munkavállalókat. Az 5 júliusi bajnokiján 7 pontot termelő egyletben Matus Sanya a kapuban folyamatos játéklehetőséget élvezett, a védelemben azonban Farkas Norbinak kevesebb sikerélmény jutott. Elől Disztl Dávid az ÍR Reykjavik 3-2 arányú leiskolázásából két góllal és egy sárga lappal vette ki a részét, így bajnoki teljesítményét 13 meccs/4 gól kombóra kozmetikázta. A csapat július elején az első osztályban brillírozó FH ellenében esett ki az Izlandi Kupából egy sima 3-0-val, mely mérkőzést Dávid egy sárga cédula begyűjtésével igyekezett emlékezetessé tenni a szurkolók számára.
Nem titkolhatjuk: modern kori turáni átokként éltük meg az utóbbi években, hogy a nagyjából másfél évtizede a levitézlett harcosaink szanatóriumának számító Ciprussal szemben a hasonlóan jó éghajlati adottságokkal rendelkező Málta pontvadászatát csak a kívülállók sóvárgásával figyelhettük. Tisztelettel jelentjük, hogy vége az ínséges időknek, az eddig Finnországban hittérítő Szentpéteri Viktor ugyanis úgy döntött, hogy a máltai klubfutball állócsillagának számító Sliema Wanderers kapujába helyezi át tevékenysége színterét. Hősünk rögtön az EL első selejtező fordulójában megcsillogtathatta képességeit a horvát Sibenik ellen. A dalmátoknál rendezett első mérkőzés hatalmas meglepetésre döntetlen hozott, nem kis részben Vikinek köszönhetően, aki parádézását egy sárga lappal is fűszerezte. A visszavágó sajnos már nem sikerült ennyire jól, cerberusunknak három tojásból készítették az ellenfél támadói a rántottát, miközben csapata gólképtelennek bizonyult. Türelmetlenül várjuk a fantáziadús szigetországi pontvadászat kezdetét.
Az Odd Grenland tavalyi fáklyásmenete után idén csak pislákolnak érdekeltségeink Norvégiában. A legnagyobbat még mindig a skieni illetőségű egylet homorítja, amely az öt júliusi bajnoki fordulóban négy pont összekaparásával landolt a 9. helyen. További sikerélményként említhető a Norvég Kupa, ahol a Hönefoss csapatának 5-1 arányú ráncba szedésével váltották meg a negyeddöntőbe szóló beszállókártyát. Kovács Peti a bajnokságban 1, a kupában 2 góllal roncsolta az ellenfelek szurkolóinak idegrendszerét. (A jó hangulatú kupamérkőzés alant megtekinthető.) Eggyel lejjebb, a 10. pozícióban találjuk a Haugesund gárdáját, ahol a keretből kiszorult Kovrig Ákos sikerélményei a nyelvtanulás területére korlátozódtak. A nyár folyamán örvendetes módon tovább bővült a viking légió, a kiesés elől menekülő Brann Bergennél Korcsmár Zsolt személyében vélték azonosítani a megváltót. A brigád júliusban acélos produkcióval rukkolt elő, az 5 meccs/9 pont kombóval a 12. helyig rakétáztak előre. Zsolti önéletrajza eddig egy kispadra való leüléssel gazdagodott.
Oroszországban a Zenit masszív hét pontos előnyt épített fel a bajnokságban és a kupában is rezerválta helyét a legjobb 16 között. A BL-ben az Unirea Urziceni gárdáját múlták felül 1-0 arányban. A hónap folyamán két becserélést abszolváló Huszti Szabi augusztus elején érezte időszerűnek feltenni "az edző nem játszat" című aranylemezt, egyúttal belengetve a távozás kártyát is. Az interjú óta lejátszott derbik Szabi esetében a zéróspíl jegyében teltek, amelyből kénytelenek vagyunk arra következtetni, hogy Spaletti mester nem csinálta össze magát a félelemtől. További érdekeltségeink közül a Tom Tomszk idén stabil középcsapattá nőtte ki magát, rossz hír azonban, hogy a 7. helyen vitézkedő egyletben Németh Norbi számára túl erősnek bizonyul a konkurencia a csapatba kerülésért folytatott versenyben. Harmadik vodkahuszárunk, Gaál Miki a hónap folyamán háromszor élvezhette a friss levegő előnyeit a 14. helyen lebzselő, a már kiesést érő 15. pozíciótól alig 1 pontnyi távolságban lévő Amkar Permnél.