Új rovatunkban különböző médiumokban megjelent cikkek másodközlésére vállalkozunk, az olvasók legnagyobb fokú épülésére. Az első mindjárt a jelenkor egyik legtermékenyebb sporttörténészének - Szegedi Péternek - a Magyar Narancs hasábjain megjelent írását copypasteli át, tartalma pedig a professzionaliumus, a profi labdarúgás, labdarúgó. Nem is kezdhetnénk aktuálmagyarfociilag demagógabb fejtágítóval.
Nyolcvanéves a magyar profi labdarúgás: Foglalkozása: futballista
A 20. századi Európában - azáltal, hogy a futballcsapatok egy-egy társadalmi csoportot, közösséget, illetve mérkőzéseik egyúttal e csoportok konfliktusait reprezentálták - a labdarúgás vált az egyik legfontosabb kollektív identitásközvetítő csatornává. Így a századelőn azokban a városokban, országokban, ahol jelentősebb felekezeti-etnikai-politikai-regionális törésvonalak voltak, a labdarúgás a társadalmi tér része lett.
Ez persze a futballklubok és nemzeti válogatottak mögött álló csoportok jelentős anyagi invesztícióját vonta maga után. A Monarchia három nagyvárosában a labdarúgás rövid idő alatt páratlan népszerűségre tett szert. A bécsi (Austria-Rapid), budapesti (FTC- MTK) és prágai (Sparta-Slavia) derbiken túl a válogatottak találkozóin, a nemzetközi klubmérkőzéseken zajló, a szemben álló nemzeti jelentéstartalmakra épülő szimbolikus küzdelmek elősegítették, hogy a futball igen gyorsan meghódítsa a Monarchiát: az 1910-es évekre a magyar, az osztrák és a cseh labdarúgás nívója alig maradt el a világelső angolokétól és skótokétól.
A városi rangadók és válogatott mérkőzések tömegeket vonzottak. 1911-ben az FTC, egy évvel később az MTK épített pályát, s mindkét klub igyekezett a népszerűségét koronára váltani. Törvényszerű volt, hogy - miként Angliában az 1880-as évek elején - a mérkőzések bevételeinek egy része a labdarúgókhoz vándorol. Pedig a magyar futballkluboknak ekkor még az 1880-ban, Oxfordban elfogadott első (ortodox) amatőrszabályzat szerint kellett volna működniük, amely szerint a sportolók semmilyen támogatást sem kaphattak egyesületüktől. Az 1910-es évek elejétől 1926-ig tartó időszakban az álamatőrség - amikor a játékosok hivatalosan amatőrök, ám különféle juttatásokban részesülnek - jelentette az átmeneti stádiumot amatőrség és profizmus között.
Az álamatőrség két területet érintett különösen érzékenyen: az átigazolásokat és a labdarúgók illegális fizetését. Az amatőr labdarúgók csak a legritkább esetben hagyják el klubjukat, így amikor - főként a tehetségesebbek - feltűnően nagy számban váltogatják egyesületeiket, biztosak lehetünk abban, hogy a sportágban megjelent a pénz. A játékoscsábítások ellen az MLSZ az átigazolási szabályok szigorításával próbált fellépni. 1902 és 1908 között egy játékos csak akkor válthatott klubot, ha előző csapatában egy évig nem lépett pályára. E szigorú szabályon 1908-ban enyhítettek: ha egy játékos fél évvel korábban bejelentette, hogy melyik klubban kívánja folytatni pályafutását, úgy az átigazolásig még játszhatott régi egyesületében. Ezt az időszakot azonban sok játékos arra használta fel, hogyzsarolja egyesületét:
vállalta, hogy megfelelő juttatás ellenében mégsem hagyja el klubját. A játékosuralmat 1919-ben az - indítványozó klubról elnevezett - lex Törekvés számolta fel: a távozni szándékozó labdarúgó, egyesülete beleegyezése esetén, azonnal igazolhatóvá vált. Ennek hiányában viszont csak akkor, ha előtte fél évig nem lépett pályára.
A futballisták illegális fizetését lényegesen nehezebb volt kontrollálni. A szövetség, ha már megakadályozni nem tudta, igyekezett szabályozni a labdarúgók javadalmazását, például lehetővé tette, hogy a klubok megtéríthessék a játékosoknak a mérkőzések miatt kiesett munkabérét. Az MLSZ ezzel gyakorlatilag letért az amatörizmus útjáról, hiszen az ortodox amatőrszabályok szerint a labdarúgóknak még a felszerelésükről is maguknak kell gondoskodniuk. A klubok e szabályokat nem tartották be, így néhány labdarúgó nagyon jól élt a futballból: a húszas évek első felében az MTK, az FTC és az Újpest legjobbjai és a külföldre távozó klasszisok jövedelme a magyar átlagfizetés többszöröse volt. A húszas évek közepén - becslésem szerint - mintegy tizenöt élvonalbeli labdarúgó, illetve edző kiemelkedően jól keresett, harmincan meg tudtak élni a futballból szerzett pénzből, és százra tehető azok száma, akik többé-kevésbé rendszeres mellékjövedelemhez jutottak.
Kérdés, milyen veszélyt jelentett a futballra a játékosok megfizetése - hiszen ez a profizmusban is természetes. Az álamatőrség a szabályozatlanság miatt fenyegette a játék tisztaságát; bárki megvehető vagy zsarolható volt. Nem lehetett tervezni, nem voltak szerződések, nem lehetett tudni, hogy egy játékos mikor lazsál egy mérkőzésen, mikor hagyja el a klubját. De a futballista sem lehetett biztos abban, hogy a klub intézője fizetni fog meccs után, vagy hogy csábítója valóban teljesíti ígéreteit, miután aláírt új klubjához.
Felvetődhet továbbá az is, hogy a tehetősebb klubok miért nem lettek profik, s hogy az MLSZ miért nem legalizálta a profizmust. Nos, egy klub nem válhatott egyik napról a másikra profivá. Amatőr sportszövetségnek ugyanis nem lehetett profi tagegyesülete, így egy hivatásos labdarúgókat foglalkoztató klubot az MLSZ azonnal kizárt volna tagjai sorából, amely így nem indulhatott volna a bajnokságban. Legfeljebb ha összefog több más "dezertőr" klubbal, hogy az MLSZ-től független bajnokságot szervezzenek. Viszont e klubokat a FIFA is bojkottálta volna, hiszen a nemzeti tagszövetségek által kizárt klubok nemzetközi játéktilalom alá estek. A magyar futballgazdaság nem volt olyan erős, hogy a FIFA bojkottját bárki is vállalta volna - hiszen a sportágat a túrák révén a külföldi piac tartotta el.
Az MLSZ csak akkor adhatott volna zöld jelzést a hivatásos rendszernek, ha azzal minden jelentősebb klub és a politikai hatalom is egyetért. A nyílt profizmus legalizálása azonbansokak érdekeit sértette
A klubbal szerződéses viszonyban álló labdarúgó nem zsarolhatta volna az intézőt. A játékosok a közvélemény megvetésétől is tartottak, hiszen a sajtó éveken át prostituáltnak tüntette fel a testi-fizikai adottságaikkal pénzt kereső profikat. Nem volt érdeke a profizmus legalizálása a kis egyleteknek sem, amelyek csupán alkalmi juttatásokban részesítették labdarúgóikat, ám rendszeres fizetésük már túlságosan nagy terhet rótt volna rájuk. Ráadásul a hatalom nem szimpatizált a labdarúgással, az állam hátráltatta a profizmus bevezetését - egyrészt úgy gondolták, hogy a testedzés magasztos céljaival összeegyeztethetetlen, ha valaki pénzért sportol, másrészt a radikálisok - antiszemitizmustól vezérelve - úgy vélték, hogy a futball a "galíciaiak" üzlete. Sokkal nagyobb probléma volt a sporteseményekre kivetett vigalmi, forgalmi és testnevelési adó, melyek a rendőrségi díjakkal együtt a mérkőzések bevételének felét-kétharmadát (!) vitték el. A nyílt profizmus kialakulását kimondottan hátráltatta, hogy az 1917-ben bevezetett, a városok által kivetett, a sporteseményeket is terhelő 10, majd 12,5 százalékban megállapított vigalmi adó kulcsát 1925 elején Budapesten - kizárólag a professzionalista rendezvényekre! - 25 százalékra emelték.
A professzionalizmus legalizálását végül három tényező segítette elő. Az első a kispesti profiper volt. 1921 végén kiderült, hogy a Kispesti AC csapatánál két pénztárkönyvet is vezettek: a feketekönyvelés tartalmazta a labdarúgók járandóságait és a mérkőzések pontos - a bevallottnál jóval magasabb - bevételeit. Az MLSZ a vezetőkön kívül tizenegy labdarúgót büntetett meg: néhányuk játékjogát hónapokra felfüggesztette, többségüket profivá nyilvánította (ami gyakorlatilag örökös eltiltást jelentett). A kispestiek azonban nem nyugodtak bele, hogy az MLSZ rájuk osztotta az álamatőrség elleni harc mártírjának szerepét. 1922 elején a kispesti labdarúgók a Nemzeti Sportban megjelent vallomásaikban leplezték le az "amatőr" futball ügyeit. Az MLSZ-nek ezek után jóformán az egész első osztályt profivá kellett volna nyilvánítania - amit természetesen nem tett meg, hiszen ezzel lefejezte volna a magyar labdarúgást. A szövetség vezetői számára a kispesti profiper egyértelművé tette: az amatörizmus menthetetlen.
Fontos momentum volt az 1924-es párizsi olimpiai kudarc is. A végső győzelemre esélyes válogatottunk a nyolc közé sem jutott, miután váratlan vereséget szenvedett Egyiptomtól (3-0). A meccs után kiderült, hogy az olimpián a játékosok még az öltözőben is a pénzről beszélgettek. A felbőszült drukkerek utcai tüntetést rendeztek, s parlamenti interpelláció is elhangzott a vereség miatt. Párizs után az első osztályú egyesületek elhatározták, hogy szétválasztják a profikat és az amatőröket. A politika azonban közbeszólt: a belügyminiszter hatósági biztost küldött az MLSZ-be, a sportot felügyelő Országos Testnevelési Tanács nyári futballtilalmat rendelt el (vagyis nyáron nem lehetett nyilvános mérkőzéseket tartani), 1925 elején pedig bevezették a testnevelési adót, amelyet a sportesemények bevétele után kellett fizetni. Az adó célja kimondatlanul is a futball bevételeinek (további) megsarcolása volt.
A profizmus legalizálására a legnagyobb hatással kétségkívül az volt, hogy a közép-európai országokban hivatásos bajnokságokat rendeztek. 1924 nyarán Ausztriában - Anglia (1888) és Skócia (1890) után a világon harmadikként -, majd 1925 januárjában Csehszlovákiában is törvényesítették a professzionalizmust. Az olaszok ugyan hivatalosan nem vezették be a profizmust, de engedélyezték a csapatoknak, hogy külföldieket szerződtessenek, és szemet hunytak a labdarúgók pénzelése fölött is. Magyarországon mindeközben változatlan élességgel zajlott a profik illetve amatőrök - politikai és felekezeti villongásokkal tarkított - harca. A külföldi klubok viszont sokkal jobban és immár legálisan tudták fizetni labdarúgóinkat - nem csoda, hogy egy év alatt többtucatnyi kiváló magyar futballista választotta a külföldi, biztonságot nyújtó profikeresetet. (Az elvándorlás addig is a magyar futball egyik legsúlyosabb problémája volt: az 1920-as évek első felében élvonalbeli labdarúgóink legalább fele hagyta el Magyarországot, a Törekvésből például 27 játékos távozott külföldre.)
A vándorokat csak úgy lehetett hazacsalogatni, ha itthon végre rendezik a professzionalizmus ügyét. Profik és amatőrök szétválasztása - bár nem hivatalosan - már 1925 nyarán megtörtént: az amatőrséget preferáló klubok nem indultak a bajnokságban, hanem a MAC Jubileumi Serlegéért és a BTC Iszer Serlegéért játszottak. 1925 őszétől az MLSZ-en belüli szekértáborok békülékenyebb hangot ütöttek meg egymással. 1926 januárjában a BTC javaslatára megalakult a Kibontakozási Párt, célja az amatőrök (Amatőr Párt) és álamatőrök (Szövetségi Párt) közötti béketeremtés volt. A három oldal tárgyalásokat kezdett, és 1926. március 8-án megegyeztek: ősztől profibajnokságot rendeznek. 1926. július 27-én 23 klub megalakította a Magyar Professzionalista Labdarúgók Szövetségét, mely az MLSZ alszövetségeként működött. 1926. szeptember 8-án megkezdődtek a bajnoki küzdelmek a profiliga első és második osztályában.A szétválasztás
nem azt jelentette, hogy profi- és amatőrklubok külön bajnokságban szerepeltek. Az egyesületek megtartották amatőr labdarúgócsapataikat, de ezek mellett párhuzamosan profi szakosztályokat is létrehoztak (például az FTC, az MTK és az UTE a budapesti amatőr, a hivatásos Ferencváros FC, a Hungária FC és az Újpest FC pedig az országos profi első osztályban indult). A magyar labdarúgásban a Budapest-vidék felosztást (1926-ig nem indulhattak vidékiek a bajnokságban) egy másik kettős struktúra váltotta fel: a profikat az amatőrök mellé (és nem fölé!) rendelték. Az amatőrök játéktudása ugyan lényegesen szolidabb volt a profikénál, ám az amatőr első osztály nem a bajnoki harmadosztályt jelentette - az amatőrök és a profik két "alrendszert" alkottak, melyek között nem volt "átjárás" (vagyis az amatőrök bajnoka nem jutott fel a profi másodosztályba).
A szétválasztás legnagyobb érdeme az volt, hogy végre sikerült rendet tenni: a futballistákkal szerződést kötöttek, szabályozták a fizetéseket. A játékosok alapilletménye heti öt és hatvan pengő között mozoghatott, győztes találkozók után legfeljebb negyven, döntetlen esetén tizenöt pengő prémiumot kaphattak, ezt egészítették ki a külföldi túrák bevételei. A legjobb labdarúgók havi jövedelme a több száz pengőt is elérhette, de a profik többségének a futball mellett dolgoznia is kellett. (Összehasonlításképp: egy segédmunkás 70, egy szakmunkás 130-170, egy középiskolai tanár 170-200 pengőt keresett havonta.)
Hasonló részletességgel, az angol szisztémát átvéve szabályozták a profik átigazolását is. A játékosokat egy évre szerződtették, az egyesületeknek június 1-jéig kellett bejelenteniük visszatartási, átengedési, illetve szabadlistájukat. A visszatartási listára azok kerültek, akikre továbbra is igényt tartott klubjuk, az átengedésire pedig azok, akik átigazolási díj ellenében távozhattak. A szabadlistára azokat a futballistákat tették, akikre klubjuk már nem tartott igényt.
A profizmus bevezetésének köszönhetően tömegesen érkeztek haza a külföldre vándorolt labdarúgók. Kétségtelen, az új rendszer sokkal tisztább viszonyokat teremtett a sportágban. Ám a profizmus hamarosan válságba került - igaz, erről már nem a futballszféra szereplői tehettek. A begyűrűző (világ)gazdasági válság megroppantotta a klubok anyagi alapjait, ráadásul jövedelmező külföldi túrákat is egyre nehezebb volt lekötni. Ennek ellenére az 1940-es évek végéig működtek profiegyesületek Magyarországon. Akkor viszont a politikai rendszerváltással újra beköszöntött az álamatőrség korszaka, amely a bundázások, a csencselés, az erőszakos átigazolások, a fiktív sportállások, a vesztegetések terepévé tette az egyébként rendkívül színvonalas labdarúgásunkat.Szegedi Péter