HTML

Címkék

abszurd (12) ahülye (48) átigazolás (26) beharangozó (272) bohócliga (358) championship (12) debrecen (33) détáridöme (14) diósgyőr (16) dzsudzsák (28) eb (37) egervári (22) fc fehérvár (15) feltámadás (57) fradi (54) gera (21) győr (17) haladás (13) hemi bácsi (11) hercegfalvi (10) hét magyarja (22) hónap magyarja (10) honvéd (49) hülyebíró (12) huszti (14) jhn (32) kaposvár (11) keleti csoport (19) kisteleki (12) koman (10) kommentverseny (44) kupaellenfél (20) kupatipp (15) loki (13) magyar (141) mezey (11) mlsz (38) mtk (19) nb2 (87) németh krisztián (16) nemzetisport (13) nyugaticsoport (59) önérzetes (33) összefoglaló (110) reac (12) sör (11) statisztika (14) szavazás (11) szurker (32) tippjáték (229) tippmix peti (11) torghelle (15) tőzsér (12) u20 (15) utánpótlás (15) ute (19) válogatott (168) várhidi (15) vasas (21) vendégszerző (21) videó (87) videoton (15) visszatekintő (10) Címkefelhő

Friss topikok

• Stefan Derrick: Nagyrészt egyetértek a fentiekkel. Szerintem akkor lett volna időszerű ennek a bevezetése, ha max.... (2022.03.11. 15:03) VBK
  • kétballáb: Imádtam a tippjátékot, néha még most is olvasgatom a régi bejegyzéseket. Szép volt, jó volt, szíve... (2021.11.20. 13:34) Sarokba állítva
  • LaFire: Csatlakozom Brute-hoz :) (2020.11.11. 22:35) Nemzetközi edzőmeccs ( BL főtábla 1. forduló)

Licenc

Creative Commons Licenc

... ahol flopra is három sárga jön fel - Bohócliga 20., összefoglaló

2010.03.30. 08:00 végh hanta

Kicsit sok a felesleges, meg a mindenféle egyéb sárga. Péntektől vasárnapig megszámoltuk, most pedig okulunk belőle.

A forduló összesen 47 lapját három csoportra bontva létrehoztuk a Felesleges, a Fault, és a Durvaság kategóriákat. A Feleslegesbe kerültek a reklamálások, a kakasokodások és dulakodások, a labdaelrúgások és eldobások, a műesés és az időhúzás. Fault lett a meg/fel/ellkökés, a bukatatás és akasztás, a kaszálás, valamint a lerántás és visszahúzás. Durvaságnak minősítettük a talpalást, a rúgást és a könyöklést. (A minősítések forrása a Nemzeti Sport tudósításainak osztályozása.)

1. félidő
2. félidő Összesen
Felesleges 4 12 16
Fault 10 13+1 23+1
Durva 1 5+1 6+1
Összesen 15 30+2 45+2

Lapok megoszlása félidőnként és kategóriánként. (Bohócliga, 20. forduló)

A meccsek elején általában még ismerkednek a csapatok, ezért is fura, hogy két lapot is kiosztottak a sporik reklamálásért, valamint ugyanennyit lerántásért/visszahúzásért. Büntik szempontjából legnyugalmasabb periódus az első félidők középső harmada, valahol a 16-30. percek között. Ekkor mindössze egy lerántásért kapott lapot láthattunk hétvégén. Ha akarjuk, felfoghatjuk vihar előtti csendként is, mivel a következő negyed órában annyi sárga hullott, mint előtte összesen. Különösen a buktatás/akasztás kategóriában gyűltek a strigulák, vélhetően a félidő végi fáradás miatt. (Természetesen mentális, nem fizikai. Hogy is gondolhatnánk ilyet spílereink edzettségi állapotáról.)

A második félidő első harmadának adatait böngészve (összesen 6 lap, 1/4/1-es bontásban a táblázat szerint) látható, hogy a szünet jót tett, némileg nyugodtabban jöttek ki a srácok a folytatásra. Ami viszont ezután jött, az rettenet.

61-75. perc: Négy lap kakasokdásért és labdaelrúgásért teljesen feleslegesen; négy fault a belefér (taktikai) kategóriából; illetve három durvaságért. A következmények: Bognár egy labaeldobásért kapott sárgájára faultol, piros; Tutorics talpal, büntetőből vezetést szerezt a Vasas. (A büntetőt egyfelől nem érezzük jogosnak, másrészt Tutorics mozdulata valóban a destroy-típusú légibalettet képviselte.)

76-90. perc: Darabügyben némileg romlik a helyzet lapok terén. Hét sárga került a felesleges kategóriába, azok is főleg főleg dulakodásért. Az eredmények féltése miatt faultot kevesebbet kockáztatnak (négy), és a durvább szabálytalanságok is eltűnőben vannak (kettő, igaz ebből az egyikkel Davidov elment zuhanyozni).

A faulttal, a taktikailag beszedett, de durvaságot nélkülöző sárgákkal valahol ki tudunk békülni, hovatovább a játék részének tekintjük. Egy tiszetsséges csapatnak, az ereményes szereplés érdekében igenis el kell mennie a szabályok engedte határok gyepüjéig. A durvaságot viszont elvetjük. Talpalásnak, rúgásnak, könyöklésnek nincs helye a futballpályákon. A témában kiosztott hét lap kicsit csalóka, mert egyfelelől soknak tűnik, másrészt a sípmesterek szabályértelmezésén is múlik, hogy például mi könyöklés (piros), és mi könyöklés (sárga). Nálunk mindkettő piros, de nem szólna a sípunk, ha valaki ártatlan helyzetben, vagy az ellenfélről nem tudván, esetleg némileg eltartott karral megy fel fejelni.

Érdemes talán önálló bekezdést szentelni a felesleges kategóriának, valamint az ott kiosztott 16 darab jegyzőkönyvelemnek. Adegy, a reklamáláls baromság. Olyan spori még nem volt a világon, akit egy Lambulics meg tudna győzni. Adkettő, a dulakodás dettó. Mi a fenének megy oda minden három főnél nagyobb tömeghez Ferenczi, ha tudja, hogy ezért lapot fog kapni? Rendben, ha belémszáll valaki, és utána együtt kelünk fel a földről, elismerem, komoly zenség kell hozzá, hogy ne rúgjam le reflexből a veséjét. Mégis úgy gondoljuk, az önfegyelem tanítható, gyakorolható. Érdemes észrevenni, hogy a dulakodás műfajban mindig legalább ketten kapnak lapot. Ha csak egy kap, azt durvaságnak hívjuk, és sokszor piros. Szóval érdemes nyugiban maradni, mert a bíró is ember, így ilyen esetekben ahelyett, hogy leküldené a tényleges vétkest, inkább mindkettőnknek ad egy-egy sárgát. Adhárom, a műesés, a labdaelrúgás, a fütty után vissza nem adott labdák a tipikus debilség kategóriái. Aki ilyet tesz, az csak nagyon ritkán bújhat a csibészség megtisztelő és szurkolóbarát álcája mögé (kupadöntő, megyünk egy fával, két perc van hátra, kell az idő, véletlen mellédobom, stb, stb, stb). A többi színtiszta hülyeség.

Elemzésünk igazolása végett, ezúttal a forduló mérkőzéseit egy nagy közös tudósításba sűrítettük össze, hogy mindenki tudhassa-láthassa miként is mennek a dolgok a világot jelentő gyepszőnyegeken.

1. félidő

6. perc
Ramos rántja le Magasföldit, sárga lappal indul a forduló. (ZTE-DVSC) sárga
7. perc Balajti lövését Lazareanu csúnyán benézi. Kecskemét - DVTK 0-1 gól
8. perc Radovics kap reklamálásért sárgát. (Videoton-Haladás) sárga
  Kecskemétren Lambulics járatja a száját, szintén lapért. (Kecskemét-DVTK) sárga
10. perc Mendoza löki fel az előretörő Tutoricsot, sárga. (FTC-Vasas) sárga
11. perc Slukát hagyják szabadon a debreceni védők, aki köszöni szépen, hatról bólintja be Illés beadását. ZTE-DVSC 1-0 gól
13. perc Kiss visszahúzza Gyömbért, sárgával kezdenek Győrött is. (Győr-Pápa) sárga
14. perc Éledezik az UTE-Honvéd meccs is, Debreceni sárgul be, miután ellöki Foxit. sárga
  Az első negyedóra lagymatag játékot hozott. A kecskeméti kiesési rangadón a Diósgyőr hamar vezetést szerez, kérdés képes lesz-e megtartani még nyolcvan percig az előnyét. Hamar nehéz helyzetbe kerül a Debrecen. Azzal a tudattal léptek pályára, hogy pénteken a Videoton biztosan verte a Haladást, erre már a 11. percben beszopnak egy gól. Ráadásul mekkora védelmi hibából.

A ZTE-DVSC mérkőzés góljai.
24. perc Tíz perce nem történt semmi egyik pályán sem, amikor Mészáros visszahúzza Pavicsevicset. Legalább ez valami. (ZTE-DVSC) sárga
25. perc 385 perc. Ennyinek kellett eltelnie a tavaszból, hogy az MTK akciógólt szerezzen. Kulcsár gurít tizenegyről a sarokba. MTK-Nyíregyháza 1-0 gól
26. perc ... és ha egy üzlet beindul. Könyves cselezi ki a kapust, kettő. MTK-Nyíregyháza 2-0 gól
30. perc Kezdetét veszi a hétvége gólpárbaja. Andics megy el a bal szélen, beadását a rövidre érkező Guzmics az ötös sarkáról mentené szögletre, de olyan szerencsétlenül ér bele, hogy Rózsa mellett a kapuba táncol a labda. Öngól. Videoton-Haladás 1-0 gól
  A félidő közepére lenyugodtak a csapatok, és a korábban beszedett hat sárgát  mindössze eggyel gyarapították. Esett viszont három gól, közte az MTK tavaszi debütálója, valamint kezdetét vette a Nikolics-Guzmics parádé.
33. perc Érik a meglepetés Egerszegen. Sluká ezúttal feladóként jeleskedik, a debreceni védelem pedig ugyanúgy csak nézi ahogy Pavicsevics befejeli. ZTE-DVSC 2-0 gól
35. perc A sok gólra egy sárga. Nikolov buktatja Juniort. (Kaposvár-Paks) sárga
36. perc Nikolics bevarr egy kipattanót nyolcról így: Nikolics-Guzmics 1-1, Videoton-Haladás 2-0. gól
37. perc Mileusznics talpalja le Wolfeot, jogos a sárga. (FTC-Vasas) sárga
38. perc Nikolics másodszor szerez kipattanóból gólt, ezúttal amolyan eldingi módra. Nikolics-Guzmics 2-1, Videoton-Haladás 3-0, érik a kiütés gól
  A gól után Halmosi reklamál egy sort, és ezzel be is íratja magát a jegyzőkönyvbe. (Videoton-Haladás) sárga
  Sokadik buta hibáért kapott lap, pedig még csak az első félidőben járunk: Sztanics dobja el a labdát, villan a megérdemelt. (Kaposvár-Paks) sárga
39. perc Tóth Bence löki meg Dobricsot, sárga ez is. (FTC-Vasas) sárga
41. perc Kink lövi ki a jobb felsőt, vezet a Győr. Mivel errefelé az 1-0 a bevett, valószínűleg vége is az eseményeknek, de azért várjuk ki a végét, hátha. Győr-Pápa 1-0 gól
44. perc Vukadikovics akasztja Borit. (Kecskemét-DVTK) sárga
  Dobrics úgy látszik neheztel a lökésért. Tóth Bencének egy buktatással törleszt. (FTC-Vasas) sárga
45. perc Az első félidő végére még egy kártya, ezúttal a pápai Tóth Nicorec buktatásáért. (Győr-Pápa) sárga

A Videoton-Haladás összefoglalója.
  Félidei eredmények:
Videoton - Haladás 3-0 (g: Nikolics (2), Guzmics (öngól)
ZTE - DVSC 2-0 (g: Sluka, Pavicsevics)
Kecskemét - Diósgyőr 0-1 (g: Balajti)
Újpest - Honvéd 0-0
MTK - Nyíregyháza 2-0 (g: Kulcsár, Könyves)
Győr - Pápa 1-0 (g: Kink)
Kaposvár - Paks 0-0
FTC - Vasas 0-0

2. félidő

51. perc Diego iramodik meg a bal szélen. Kétszer megtolja a labdát, majd bődületes gólt akaszt a debütáló Horváth kapujának jobb ficakjába. Újpest-Honvéd 0-1 gól
53. perc A félidő első percei úgy tűnik a Megyeri úton sikerültek aktívabbra. Abraham Vaskó ellökéséért kap sárgát. (UTE-Honvéd) sárga
54. perc Simon Á. akasztja Alvest. (Videoton-Haladás) sárga
  Csizmadia buktatja Divicset. (FTC-Vasas) sárga
55. perc Guzmics egyenlít! Sándor György jobb oldalról érkező beadását ezúttal könnyebb helyzetből, a kapubal szemben érkezve minősíti át öngóllá. Videoton-Haladás 4-0, Guzmics-Nikolics 2-2 gól
  Panikvar buktatja teljesen feleslegesen Vargát. (ZTE-DVSC) sárga
56. perc Aleksidze felmegy fejelni, de a kísérletből Vad II. a könyöklést emeli ki, sárga. (Győr-Pápa) Mivel Aleksidzének ez az ötödik, kihagyja a Győr kispesti vendégjátékát. sárga
57. perc Illés Gyula a bombagólok mestere. Két fordulóval a Fradinak lőtt sistergőse után, ezúttal tizennégyről lövi ki Polekszics kapujának bal felső sarkát. ZTE-DVSC 3-0 gól
59. perc Egyre idegesebb a nagy bajban lévő Újpest. Millar buktatja Bajnert. (UTE-Honvéd) sárga
  Ha el kéne adni a magyar futballt egy tehetős olajországbéli befektetőnek, akkor nagy valószínűséggel ezt a nagyed órát égetnénk ki a szóróajándék-dévédénkre.  Diego és Illés parádés gólt lőtt, Végh pedig újra bebizonyította, hogy miért 38-nál kezdődik az ideális kapuskor. (A videót természetesen erősen megvágnánk, mert több látnivaló nem nagyon volt.)

Az Újpest-Honvéd összefoglalója.
62. perc Egy rúgásért Orosz is besárgul. (Győr-Pápa) sárga
63. perc Pál András gólpassza után, ezúttal góllal járul hozzá, hogy a Nyíregyházának nehéz hátralévő fordulói legyenek.  MTK-Nyíregyháza 3-0 gól
  Mijadinoszki ha lefeljelni nem is, fellökni már tudja Pavicsevicset. (ZTE-DVSC) sárga
64. perc Szabó Ottó is a lelátót választja Kispesten, mivel Orosz buktatásáért begyűjti az ötödik sárgáját. (Győr-Pápa) sárga
65. perc Kulcsár sípszó után rúgja el a labdát, hibájáért lappal bűnhődik. (MTK-Nyíregyháza) Érdekes, hogy mennyi a szövegelés, vagy egyéb felesleges butaság miatti sárga. sárga
66. perc Nem megmondtuk? Alig egy perc telt el, és a diósgyőri Bognár ugyanezért bünhődik. (KTE-DVTK) sárga
  Talán üdítőnek is hathat, hogy a kispesti Nagy Zoltán legalább visszahúzásért kap lapot. (UTE-Honvéd) sárga
68. perc Szépít a Debrecen. Coulibaly. ZTE-DVSC 3-1 22 perc van hátra, mégsem írnánk le: van remény. Nincs. A Zete gyaláz. gól
  Egy perc, két gól. Tököli szép egyéni akció után lő tizenötről a jobb alsóba. Kaposvár-Paks 0-1 gól
70. perc Korcsmár buktatja Abrahamot. (UTE-Honvéd) sárga
72. perc Bori megoldhatatlan gondot jelent a diósgyőrieknek. Ezúttal Takács rúgja fel. (KTE-DVTK)  sárga
73.perc Elding reklamál, ez is sárga. (FTC-Vasas) Hihetetlenül ideges a Fradi. Hiába a sok helyzet, Végh mindent fog. Nagyon gyilkos helyzet, ilyenkor szokott jönni a semmiből egy vendéggól. sárga
74. perc Ahogy a Nagy Könyvben meg van írva: Tutorics talpalja ki Dobrics elől a labdát, mire Bognár Tamás hihetetlen szigorúan büntetőt ad. A Vasas egyik valakije, a csererként beállt Benunesz nyugodtan kilövi a kapu jobb oldalát, így utolsóként az Üllői úton is láthattak végre gólt az érdeklődők. FTC-Vasas 0-1 Közben kezdhet rettegni a Vasas, mert tavasszal még nem tudott nyerni, főleg nem gólelőnyről. gól
  A Büntetők Perce. Radovics kezezett, Tóth Péter pedig ítéletvégrehajtott. Videoton-Haladás 4-1 Becsületgól. gól
75. perc Bognár Zsolt buktatja Vöröst, amiért megkapja második sárgáját. Nagy butaság, hiszen a csontutolsó csapata végre vezet, erre egy labdaeldobás utáni vétségért mehet zuhanyozni. (KTE-DVTK) piros
  Pilibaitis összeakaszkodik Farkassal. (Győr-Pápa) sárga
  Farkas összeakaszkodik Pilibaitisszal. (Győr-Pápa) sárga
  Valami lehetett a levegőben ebben a percben. Kaposvárott Bőle talpalja le Vayert. (Kaposvár-Paks) sárga
  Lapok, lapok és lapok. Erre utaltunk bevezetőnkben. Továbbá egy pillanatra felángoló Debrecen, és Haladás. Ez utóbbi egyébként büntetőből megszakítja Sebők Zsolt remek góltalansági szériáját. Emlékeink szerint ilyen hosszút legutóbb Szűcs Lajos tudott, akin végül Pisont életerős gurítása fogott ki, egy komolyabb lepke formájában.

A Kaposvár-Paks góljai: videó

78. perc Beindul az Egyenlítések Sora. Böde löki el sárgát érően Grúzt a büntetőterületen belül. (Kaposvár-Paks) sárga
  A jogosan megítélt tizenegyest Zahorecz értékesíti. Kaposvár-Paks 1-1 gól
79. perc Benounes került a földre, mire egy népesebb dulakodás alakult ki. Miután a spori nagyjából rendet tett, felmutatta a sárgát Pavicsevicsnek (FTC-Vasas) sárga
  ... és Hrepkának a Vasasból, (FTC-Vasas) sárga
  ... valamint Ferenczinek a Fradi képviseletében. (FTC-Vasas) sárga
81. perc Araszol a Haladás. Oross lő egy őszintét. Videoton-Haladás 4-2 gól
82. perc Két sárga, két gól egy percen belül, négy pályán. Csukics reklamál, lap. (KTE-DVTK) sárga
  Davidov elsője, Nikházi megrúgásáért. (MTK-Nyíregyháza) sárga
  Orosz egyenlít Győrben Vayer szögletéből. Győr-Pápa 1-1 gól
  Elding leveszi 50 centin, hagyja esni, majd kettőről (centi!) bevágja. Az egyetlen szépséghiba, hogy lesről. Bognár sporttárs nincs a helyzet magaslatán. FTC-Vasas 1-1 gól
83. perc Szalai góljával visszaáll Egerszegen a három közte. ZTE-DVSC 4-1 gól
  Közben a Hungária körúton Nánási buktatja a tarthatatlan Pált. Jutalma egy sárga. (MTK-Nyíregyháza) sárga
85. perc Davidov agya elpattan. Először leüti Szatmárit, majd amikor tettéért jogosan leküldik,  beleköt Honmába, és végül az egy szem japánnál némileg (de tényleg csak némileg) népesebb MTK-táborba. (MTK-Nyíregyháza) piros
86. perc Mióta Nikolicsot lecserélték, kezd unalomba fulladni a fehérvári meccs. Lencse bepróbálkozik egy műeséssel, de talán még ő sem gondolta komolyan. (Videoton-Haladás) sárga
  A negyedik egyenlítés, és a negyedik 1-1. Csukics lövése után Tornyi Barnabás kezeibe temeti arcát - ez sincs meg, pedig milyen közel volt. KTE-DVSC 1-1 gól
88. perc Varga, sárga. (Győr-Pápa) sárga
89. perc A csereként beállt Urbán húzza az időt, úgy látszik nagyon szeretne játszani. (Kaposvár-Paks) sárga
90. perc A végére még egy gól: Pál második gólpasszából Lázok tol még egy szeget a  megalázott Nyíregyháza koporsójába. MTK-Nyíregyháza 4-0 gól
  Benunesz időhúzó jelleggel elrúgja a labdát, sárga. (FTC-Vasas) sárga
92. perc A ráadás perceiben Szavics keménykedik egyet Balajtival szemben, lapjával zárul a forduló. (KTE-DVTK) sárga
  Vége. Ahogy vártuk: megtorpant a (gólokat megfelelő számban lövő, de) gyenge formát mutató Debrecen, így előzni tudott a Videoton. A táblázat túlvégén további sűrűsödés esete áll fenn, csak a Diósgyőr tűnik leszakadónak. A középmezőny pedig továbbra is érdektelen.

A Ferencváros-Vasas összefoglalója.
  Végeredmények:
Videoton - Haladás 4-2 (g: Nikolics (2), Guzmics (2, öngól), ill. Tóth P., Oross)
ZTE - DVSC 4-1 (g: Sluka, Pavicsevics, Illés, Szalai, ill. Coulibaly)
Kecskemét - Diósgyőr 1-1 (g: Csukics, ill. Balajti)
Újpest - Honvéd 0-1 (g: Diego)
MTK - Nyíregyháza 4-0 (g: Kulcsár, Könyves, Pál, Lázok)
Győr - Pápa 1-1 (g: Kink ill. Orosz)
Kaposvár - Paks 1-1 (g: Zahorecz ill. Tököli)
FTC - Vasas 1-1 (g: Benunesz ill. Elding)