Rosszkor, rossz helyen született… Bármely más országban ikon lett volna, de itt, és akkor ez nem adatott meg. Ha említik a nevét, van, aki egy labdarúgó zseninek mondja, van, aki összeférhetetlen embernek. Tény és való jobban, sokkal jobban értett a focihoz, mint az emberekhez. Ami a pályán megvolt erényként, és 4-5 lépéssel előre látta mit fognak tenni a társak, az akár a hétköznapokban, akár edzőként nem mindig volt a sajátossága. De a pályán minden csapattárs győzni akart, míg a pályán kívül…
1945-ben született Vál-on, és 14 éves korában már a Fradiban focizott. A nagy csapatban 17 évesen mutatkozott be, előbb csak egy nemzetközi meccsen Bulgáriában, majd a 61-62-es szezonban már bajnokin is pályára lépett. 7 évig volt meghatározó tagja a csapatnak, annak a csapatnak ahol Alberttel, Rákosival, Fenyvesivel, Szűccsel, Novákkal, Páncsiccsal, Dalnikival, Géczivel játszott együtt. 135-ször lépett pályára, többek között a 65-ösés a 68-as VVK döntőben. 3x lett bajnok, 1x MNK győztes, és a két VVK döntőből az egyik után győztesen vonult le (Juventus ellen Torinóban!).
A válogatottba nem egészen 20 évesen került be, és Baróti Lajos kapitánysága alatt tagja volt a 64-es EB bronzérmes csapatának, majd a Tokiói olimpián győztes válogatottnak is. Ám hiába volt remek jobbösszekötő, támadó játékosokban, abban az időben erős túlkínálat volt, az imént felsoroltakon túl elég csak a nagy rivális Újpest támadósorát Dunai, Zámbó, Bene, Göröcs, Fazekas) vagy a Vasasból Farkast megemlíteni.
A közönség rajongott érte, társai becsülték, ő mégis úgy érezte nem fogadják el igazán soha. Az 1966-os VB-re nem mehetett a csapattal, így nem volt részese a Brazilok elleni diadalnak. A mexikói olimpiára ismét bekerült a csapatba, de a torna kezdete előtt 1 nappal elhagyta a válogatott szállását. Mint disszidenst, az MLSZ eltiltatta a labdarúgástól, a csapatképeken kisatírozták, a nevét áthúzták a képaláírásokon. Hivatalosan persona non grata lett. Az utolsó hivatalos bajnokija egy Ferencváros – Videoton mérkőzés volt 1968 szeptemberében.
Külföldi pályafutása Belgiumba kezdődött, a Standard csapatával edzhetett eltiltása alatt. Az eltiltás letelte után 69-ben a Hertha Berlin-hez igazolt, és a csapat fennállásának legnagyobb sikerét elérve bronzérmesek lettek a bundesligában. 72-ben belekeveredett a bundabotrányba és örökös eltiltást kapott a német bajnokságtól. Játékengedélyének visszakapása után előbb a skót Aberdeen-ben játszott, majd a Haan-Krol-Neeskens nevével fémjelzett Ajax-ban. A holland trió ezüstérmes lett a 74-es VB-n. Varga viszont váltott, visszatért a német másodosztályba a Borussia Dortmund csapatához. Innen személyes konfliktus miatt kellett távoznia, összekülönbözött Otto Rehagellel aki akkor a Dortmund edzője volt.
76 és 96 között alacsonyabb osztályú csapatokban játszott, edzősödött, mígnem 96-ban a Ferencváros edzője lett. Sikeres időszak volt, - legemlékezetesebb meccsén 3-2 verték a világsztárok sorát felvonultató Newcastle-t - de személyes ellentéteken nem tudott felülemelkedni, így távozott. Volt még edző később a Dunaferr-nél, a Honvéd-nél, a Diósgyőrnél, és az ETO-nál, és bár az eredmények miatt nem kellett szégyenkeznie, a vezetőkkel vagy a játékosokkal rendre konfliktusba került, és inkább félreállt. Maximalizmusa, győzni akarása rendre újként hatott a klubokban, kezdeti sikereket eredményezett, de vagy az elkényelmesedő játékosok a pályán, vagy a sikert meglovagolni akaró vezetőkkel támadt nézeteltérése. A pályán, amit gondolt, azt megcsinálta, a pályán kívül, amit gondolt azt kimondta.
A labdarúgástól visszavonulva szakkommentátorként tevékenykedett, valamint a Fradi öregfiúk csapatában játszott. Egészségi okok miatt ez utóbbit egyre ritkábban. Noha a Fradi volt az egyetlen csapat melyben itthon játszott, és amelyben először idehaza edző volt, miután lemondott az edzői posztról nem ment ki több mérkőzésre. Tudását Berlintől Amszterdamig, elismerték, technikás játékával rendre kivívta a közönség szeretetét. Természete azonban melynek a pályán sikereit köszönhette, a pályán kívül megosztotta az embereket.
Most cserét kért. Ismét együtt dolgozhat kedvenc edzőjével Lakat Károllyal, és Benével, Farkassal, Dalnokival játszhat egy pályán. 65 éves volt.
(Forrásként használt: Nagy Béla FTC lexikon, inforadio.hu, ftc..hu, wikipedia, ftc.g-portal.hu)