Nem kell tovább nélkülöznünk aranylábúink fenomenális megoldásait: ma este két reprezentánsunk is megmutathatja oroszlánkörmeit Európának. A Ferencváros kapcsán már jártunk Örményországban, azonban a sorsolás szeszélyei folytán kelet mellett nyugatot sem hanyagolhatjuk az első fordulóban: a kiskárolyi játékrendszer európai debütálására az andorrai hegyvidéken kerül sor. A kupacsapataink útjába sodort ellenfeleket mantrázó sorozatunkban ma a világ futballügyileg egyik legjobban ellátott falvába látogatunk el, hogy megtekinthessük a címerében templomtornyot és mókust is felvonultató, sárga mezes ellenfelet.
kalandor világjáró feltűnése, aki, miután 1933-ban megkapta az állampolgárságot, egy évvel később I. Borisz néven andorrai hercegnek nyilvánította magát, de „uralkodását” sajnálatosan rövidre zárta a spanyol egyház, illetve az általuk felkért csendőrség fellépése. További önjelölt megváltók felbukkanásának hiányában a tényleges modernizáció 1993-ig váratott magára, amikor az ország alkotmányt kapott és egyéb, fontosabb közjogi kérdéseket is rendeztek. A nagyhercegségbe való eljutás nemzetközi repülőtér, illetve vasúti összeköttetés hiányában főleg autóúton lehetséges, Barcelona vagy Toulouse repülőterétől további három órás zötykölődés bekalkulálása célszerű.
Andorra lakosságszáma – a világon a harmadik legmagasabb, 82 éves születéskor várható átlagos élettartamnak is köszönhetően - az utóbbi évszázadban robbanásszerűen nőtt, így most már nagyjából 89 ezer ember lakja a völgyeket. A hét andorrai megye közül Andorra la Vella a legnépesebb, mely a főváros mellett az attól 2 km-nyire fekvő Santa Coloma falut foglalja magában. (A többi andorrai település közül figyelmet érdemel még a Massana megyében található, 640 lélekkel büszkélkedő falucska, Anyós, amely már csak neve miatt is kiemelten szimpatikus lehet blogunk 25. életévet már betöltött olvasói közül sokaknak.) A Valira folyó közelében található, nagyjából 3.000 lelkes Santa Coloma legfőbb nevezetessége a világörökség részének számító, 839-ben pre-román stílusban épült templom (képünkön), amelyet a II. világégés idején német katonák is meglátogattak – valószínű elnyerte tetszésüket az építmény, mivel felgyújtása helyett megelégedtek a kirablásával: a festmények a hidegháború korszakában ideiglenes jelleggel egy nyugat-berlini képtárban állomásoztak (majd 20 évnyi diplomáciai hercehurca után, 2007-ben kerültek vissza Andorrába). Videónkban kivételes jelleggel nem a települést, hanem magát az országot mutatjuk be.
Az andorrai futballszövetség a kontinens fiatalabbjai közé tartozik: 1994-ben alapították és nyert még abban az évben felvételt az UEFA kötelekébe, míg a FIFÁ-nak 1996 óta tagja. A világversenyek selejtezőinek mezőnyét 1998 ősze óta gyarapítják, ám útjukat eddig a fényes sikerek helyett inkább a halovány reménysugarak övezték. Válogatottjukkal kapcsolatosan a legfőbb pozitívum, hogy San Marino reprezentánsainál erősebbnek számítanak, mivel a történetük során egyetlen győzelmet jegyző sammarinesékkel ellentétben ők már háromszor is diadalittasan vonulhattak le a gyepről (mindháromszor hazai pályán). Barátságos mérkőzésen Fehéroroszországot (2000-ben) és Albániát (2002-ben) egyaránt 2-0 arányban oktatták és tétmérkőzésen is triumfáltak már: 2004. októberében Macedónia távozott 1-0 arányú vereséggel a miniállamból, ahol egyébként nem a labdarúgás, hanem a rollerhoki képződmény számít a nemzeti sportágnak. (Ez utóbbiban egyébként sikeresebbek is: 1992-ben és 2002-ben megnyerték a B csoportos világbajnokságot, 2004-ben pedig egy bronzéremmel gazdagodtak ugyanott.) A labdarúgó-válogatott (amely eddig komolyabb nemzetközi sikerélményt csak a színes kártyák gyűjtése terén könyvelhetett el: a 2006-os vébé selejtezőin mindenki más csapatnál több sárga és piros lapot érdemeltek ki a csapat mészárosai) a jelenlegi sorozatban a már korábban bemutatott Örményország csoporttársaként tengeti napjait, kevés sikerrel: az eddigi hat mérkőzésen a pontok helyett csak a gyufákat gyűjtötték, igaz a nulla pont mellett figyelő 1-13-as gólkülönbség még a vállalható kategóriába tartozik. A gárdában a legnagyobb névnek a 69 válogatottságot és 7 gólt számláló Ildefons Lima számít, aki spanyol, görög, mexikói, olasz klubokkal ékesített karrierrel a háta mögött jelenleg a svájci élvonalbeli Bellinzona személyi állományát gyarapítja. Bajnoki küzdelmeiket a nyolc csapatot felvonultató, tavaszi-őszi rendszerű, playoff-fal is fűszerezett Primera Divisió keretei között bonyolítják.
Klubcsapataik is a kilencvenes évek második felétől járják a nemzetközi kupák labirintusait, de az ellenfelek idáig szűken mérték számukra a boldogsághormont. A legnagyobb sikernek az UE Sant Juliá 2009 nyári BL-menetelése tekinthető, amelynek részeként az első selejtező körben 2-2-es összesítés után tizenegyesekkel kiverték San Marino rettegett elitalakulatát, a Tre Fiorit – ezt a következő körben az akkor még versenyben lévő (két körrel később a Debrecen által búcsúztatott) Levszki Szófia 9 darab körmössel honorálta. A tavalyi évben nem jött össze az újabb BL-bravúr, ugyanis az FC Santa Coloma a zöld asztalnál elvesztette reményeit a máltai Birkirkara ellen – ennek oka, hogy az andorrai nyitómeccset a szőrősszívű játékvezető nem engedte lejátszani a ránézésre a Pini-éra Bozsik-stadionját idéző gyepszőnyegű La Vella-i oroszlánbarlangban, így azt a szövetség 0-3 arányban a máltaiaknak ítélte, így a 4-3-as hazai sikert hozó máltai meccset inkább kötelességből játszották le. Ha válogatott szinten nem is, klubszinten már volt egy randevújuk a magyarfutballal, 1998 nyarán az UEFA-kupa selejtezőiben a Ferencváros 14-1-es összesítéssel küldte nyaralni a Principat együttesét. (Az elég méretes különbség alapján talán nem gondolnánk, de az europoronddal eddig háromszor kacérkodó együttesnél erre a párharcra gondolnak vissza a legszívesebben. Egyrészt, mert itt legalább gólt tudtak rúgni, másrészt, mert itt volt a legkisebb a vereség mértéke: 1997-ben a skót Dundee 17-0-val, 1999 nyarán a norvég Viking 18-0-val iktatta európai álmaikat. A klub honlapjának vonatkozó részét lefelé görgetve Nyilasi tréner és a mögötte pózoló Nyilas fizimiskája mindmáig szemrevételezhető.)
A nemzetközi porondon eddig egyszer mutathatták meg magukat, 2010 nyarán az EL első selejtező körében a montenegrói Mogren jutott osztályrészül, amely 5-0-s összesítéssel helyben hagyta őket. Hazai mérkőzéseiket a két andorrai futballstadion közül a nagyobbnak számító, 1800 nézős Estadi Comunal d’Aixovall stadionjában játsszák.
A keretében elég sok fiatal (maximum 25-26 éves) labdarúgót felsorakoztató UE jelenleg két kerettagot ad az andorrai válogatottba, a kapus Josep Rivas és a hátvéd Alex Martinez személyében, de gyakran feltűnik a címeres kompánia környékén a védelem másik ikonja, Jordi Rubio is. A népek barátságának építését a marokkói gyökerekkel bíró Mimun Nayim szerepeltetése biztosítja.
Összeállításunk végén a tavalyi, Mogren elleni mérkőzés videóját ajánljuk, a stadion szélén található, számunkra beazonosíthatatlan funkciójú épülettel és az egyik környékbeli ház erkélyén unatkozó helyi lakossal, erős idegzetű olvasók részére.