A tízmillió szövetségi kapitány hazájaként szokták aposztrofálni Magyarországot. A futballt ugyanis nagyon értjük, viszont nem műveljük. A válogatott szombaton Dánia ellen megkezdi azt a világbajnoki-selejtező sorozatot, amelyre lassan két éve várunk. A felfokozott érdeklődésre való tekintettel megpróbáltuk összeállítani a kezdőcsapatot, de annyira lehetetlennek bizonyult, hogy inkább szavazást csináltunk belőle. Akár egy Fülöp - Bodnár-Juhász-Vanczák-Bodor – Vadócz-Dárdai – Gera-Hajnal-Huszti – Torghelle is kijöhet belőle. Vagy egy Babos – Szélesi-Juhász-Vaskó-Löw – Vadócz-Tóth – Gera-Hajnal-Dzsudzsák – Huszti. Kattintás után indul a móka, ugyanott html programozók jelentkezését várjuk.
Kapusból évekig jól álltunk. A Király-éra alatt több kapuvédőnk is csúcsformában repkedett a ketrec előtt – lett is belőle sértődés, miért mindig potyamackó áll a gólvonalon. Az egyik meg nem értett zseni éppen Babos volt, aki most arccal a negyven felé ki-ki meccset vív Fülöp Marcival az egyes számú mezért. Ha Koeman betartja ígéretét, akkor csak olyan kapus védhet a válogatottban, aki rendszeresen játszik klubjában. Ez a kitétel éppenséggel rossz hír Fülöpnek, de történtek már csodák.
A védelem a magyar válogatott egyik, ha nem a legkialakulatlanabb csapatrésze. Egyedül a belsővédő Juhász Roland pozíciója mondható biztosnak. Mind a belső párja, mind a szélsővédők eddig kérdőjelesek. Egyik helyen sem döntött még Koeman.
A jobbhátvéd posztjára ketten pályáznak közel azonos eséllyel. Szélesi erőssége: masszív, a területet védő játékos, aki kellően magabiztos, ha alibi passzokról van szó. Gyengéje: előre játékban láthatatlan, futógyorsasága alig túl a huszonötön is kérdéses.
Bodnár fegyvere mások ellen: jól lő, felfutásaitól a gyep is kifordul. Európai stílusban játssza a jobb bekket. Merénylete a saját csapata ellen: felfutásai végén elkövetett beadásai több munkát adnak a labdaszedőknek, mint a játékosoknak.
Juhász Roland sallangmentes játéka mellé keressük a következő versenyzőt. A keret és az eddig Koeman alatt játszott mérkőzések alapján Vanczák és Vaskó az esélyesek.
Vanczák Vili legfőbb erősségét, egyben gyengéjét pajzán gyula kolléga fogalmazta meg a legfrappánsabban. Véleménye szerint Vanczák egy igazi jó fiú. A lányos apák álma, aki jól keres, kinyitja a kocsiajtót és semmilyen csibészségre sem hajlandó. Futballnyelvre lefordítva: Vili korrekt a csatárokkal, nehéz helyzetben forintos labdákkal segít rajtuk, és még véletlenül sem követne el taktikai szabálytalanságot. Azt ugyanis nem illik.
Versenytársa Vaskó, az elmúlt egy évben négy csapatban is profiskodott – kétszer az Újpestben, egyszer a Bristolban, aktuálisan pedig az Avellinóban. A kapusokhoz képest is magas, ami jól jön a fejpárbajoknál, viszont kellemetlen, ha az ellenfél olyan csapat, amely ellen a darabosság és a gyorsaság felér egy fél góllal.
A védelem bal szélén két olyan játékos vív a csapatba kerülésért, akik jó ideje nyugaton játszanak. Bodor volt az egyik első olyan játékosunk, aki tiniként került ki külföldre. Sajnos a legtöbb, amit vele kapcsolatban észrevettünk eddig a válogatottban, hogy egy darabig hosszú haja volt, most pedig már rövid. Löw a Hoffenheimmel két év alatt a német harmadosztályból a Bundesligáig jutott, hogy ezt a szezont már a kispadon kezdje. Az elmúlt években több magyar drukkert is az agyvérzésig hergelt a válogatottban bemutatott öngólpasszaival. Elég, ha csak a Norvégia elleni találkozóra emlékszünk, ami szintén egy kvalifikációs sorozat kezdete volt. Súlyos párhuzamokat tudnánk vonni. Löwé a második.
Védekező-középpálya. Egyetlen biztos pont a napokban az Osasunához szerződött Vadócz Krisztián. Mellé kell találni egy harcosabb játékost, aki vagy Dárdai Pál, vagy Tóth Balázs lesz. Dárdai Hertháján egy teljes generáció nőtt fel; az a tíz év, amit a Bundesligában eltöltött az egyik legelismerésreméltóbb magyar játékos által befutott karrier. Jelenleg sérüléssel bajlódik, de ha kell játszani fog. Egyszer szövetségi kapitány lesz, mindenki meglássa…
Alternatív megoldás Vass Ádám hiányában egyedül Tóth Balázs. A korábbi fehérvári többször képzeli küzdősportnak a játékot, mint kéne, de ínséges időkben meg kell becsülnünk amink van.
Támadó-középpálya. Hajnal és Gera pozíciója biztosabb, mint a pápáé, ezért egyedül a balszélre kell embert találni. Ha Dzsudzsák, Halmosi és Huszti nevére kerül sor, hajlamosak vagyunk túlkínálatról beszélni, de ez, ebben az időpontban téves megállapítás. Dzsudzsák és Halmosi padra szorultak csapataikban. Huszti egész nyáron a végül elmaradt átigazolásával foglalkozott, de aztán csak maradt Hannoverben. A szappanoperát edzője egy keretből kihagyással honorálta. Ha másképp közelítjük meg: mindhárman bizonyítani akarnak.
Ha a védelem az egyik, akkor a csatársor a másik pontja a válogatottnak, ami nem üti meg a közepes mércét. Koeman első két meccsén Huszti játszott, méghozzá jól ezen a poszton, Montenegró ellen azonban már Priskin, akit erre a meccsre már meg sem hívott a kapitány. Itt van viszont a debreceni Rudolf, az esélye elhanyagolható, hogy a kezdőbe kerül, valamint Torghelle, aki ollózós góljával a halhatatlanok közé került Augsburgban.