Nekem július közepén valahol itt kezdődött a történet. A kupa 73-as eltűnéséről tudtam, de nem igazán izgatott. Megtörtént már ilyen máshol is a világon. Az viszont igen ritka, ha egy ilyen relikvia előkerül. Augusztus 18-án azonban Kisteleki István egy sajtótájékoztató keretében arról számolt be, hogy az igencsak sikertelen van Buuren nevű holland U-edzőt Egervári Sándor váltja. Mellékesen visszavásárolta az elkallódott serleget. Mellékesen.
Pedig az igazi hír az utóbbi. Tudom, a Magyar Kupa története nem sikersztori, mégis futballunk egy lényegi összetevője. Gyorsan foglaljuk is össze az elmúlt csaknem száz évet.
Az első MK-t 1909/10-ben írják ki és az MTK győzelmét hozza. 1914-ig ötször rendezik meg, további három MTK és egy Fradi sikerrel. Utána szünet, majd 1922-től viszonylag rendszeresen 1935-ig újra játszanak érte a csapatok. A most megkerült kupát először az MTK vehette át 1923-ban, mivel csak akkorra készült el. A háború alatt újra megrendezésre kerül a sorozat, majd megint szünet. Az ötvenes évtizedben háromszor rendezik meg és érdekesség, hogy a fénykorát élő Honvéd és MTK páros nincs a győztesek között. 1964 óta (1971 kivételével) kerül minden évben megrendezésre.
A Kupa sosem nyerte el igazi rangját a magyar focivalóságban. Az 1933-as 11:1 eredményt hozó Fradi-Újpest mindenki számára ismert, azonban nem lehet elfelejteni azt sem, hogy amikor a magyar labdarúgás épp a csúcson volt, akkor alig-alig lézengtek a döntő mérkőzéseken a nézők. Telt házat később is csak egy-egy vidéki fellegvár esetleges fináléja hozott.
A legtöbbször az FTC (20) hódította el a kupát. Az MTK 12, az Újpest 8, a Honvéd pedig 7 sikernél tart jelenleg. Néhány ma már egzotikusnak tűnő gárda is eredményes tudott egyszer-egyszer lenni a finálékban. Kétszer nyert a Diósgyőr, egyszer pedig a Békéscsaba; a Bocskai (a harmincas évek debreceni profiklubja); a III. kerülteti TVE, a MATÁV-Sopron, a Siófok, a Soroksár és a Szolnok. De a Magyar Kupában érte el talán legnagyobb sikereit a Salgótarján (négyszeres döntős), és a Haladás (háromszoros finalista).
A megtalálás.
A bevezetőben már linkeltem rosseb személyes oldalát, ahol hosszabban foglalkozik egy barátja által meséltekkel, hogyan lelte meg az illető az eltűnt(nek hitt) eredeti serleget. Röviden annyi a lényeg, hogy a srác hatalmas relikvia-gyűjtő, és mint az ilyenek általában, rendszersen látogatja az online aukciós oldalakat. Az egyik hirdetésen azonban különösen megakadt a szeme: valaki az 1973-ban eltűnt Magyar Kupát árulta! Szerencsére nem volt rest, billentyűzetet ragadott és levelet írt az illetékes fórumoknak. További szerencse, hogy nem a rendőrséget, vagy a Ferencvárost (ahonnan eltűnt a serleg) kerste meg, hanem az MLSZ-t.
Reméljük, hogy levele hatására (is) beindult valami a kőérberki koponyák agytekervényeiben, mert mint látjuk, az eredeti kupa újra a magyar labdarúgás birtokába került. A hírek szerint személyesen Kisteleki István elnök úr vásárolta meg (igaz, az aukciós portál szerint egy bizonyos badgesjani volt a szerencsés licitáló, de ez egyelőre részletkérdés), majd adományozta a szövetségnek.
Itt és most térjünk vissza a cikk elejére. Elismerem, hogy a közelgő egyiptomi U20-as vébé fontos esemény, de azt is látni kell, hogy ha van Buuren főedző kartárs alkalmatlannak bizonyult a posztra, akkor leváltásával nem kellett volna az utolsó pillanatig várni. Egervárinak mennyi lesz az esélye, hogy tisztességesen felkészítse a csapatot?
Szóval ez valóban fontos hír a jövő szempontjából, de - félő - kicsit megkésett. A Magyar Kupa eredeti serlegének visszavásárlása azonban soha sem lehet késő. 1923-ban először az MTK Platkó, Mándi, Kertész II, Vágó, Opata, Molnár György, Orth, Braun fémjelezte csapata, utoljára 1973-ban a Géczi, Bálint, Eipel, Kű, Branikovits, Mucha, Magyar néven ismert klasszisokkal telitűzdelt Ferencváros csapatkapitánya (Géczi) emelhette magasba.
A 2009/2010-es kiírásnak ismét úgy futnak neki a csapatok, hogy a győztes újra az eredeti Magyar Kupa serlegét veheti majd át a döntő után. 36 év telt el közben.
A magyar labdarúgó-társadalom nevében: köszönjük az érintetteknek ezt a nemes cselekedetet! Ha továbbra is ilyen összefogással lesz majd képes együtt munkálkodni szurkoló, egyesület és szövetség, akkor lehet újra reménykedni. Apró lépések politikája.
Update: Közben egyre inkább úgy tűnik, hogy a most visszavásárolt serleget eredetileg az MTK kapta 1923-ban, azzal az indokkal, hogy korábban ők és a Ferencváros nyert ek csak Magyar Kupát, viszont ezért díjat nem kaptak. Az MTK-nál sajnos nem tudják, mikor és hogyan tűnt el ez a másolat. A visszavásárlás ténye, azonban így is megsüvegelendő.
Összegezve: jelenleg négy serleg van forgalomban. Egy van a Ferencvárosnál (másolat 1923-ból), egy a Budapest Honvédnál (másolat 1973-ból, címvédő jogán) és egy az MLSZ birtokában (másolat 1923-ból), valamint az eredeti, amiről nem tudunk semmit.
Update (08.24.): Közben egyre inkább úgy tűnik, hogy a most visszavásárolt serleget eredetileg az MTK kapta 1923-ban, azzal az indokkal, hogy korábban ők és a Ferencváros nyertek csak Magyar Kupát, viszont ezért díjat nem kaptak. Az MTK-nál sajnos nem tudják, mikor és hogyan tűnt el ez a másolat. A visszavásárlás ténye, azonban így is megsüvegelendő.
Összegezve: jelenleg négy serleg van forgalomban. Egy van a Ferencvárosnál (másolat 1923-ból), egy a Budapest Honvédnál (másolat 1973-ból, címvédő jogán) és egy az MLSZ birtokában (másolat 1923-ból), valamint az eredeti, amiről nem tudunk semmit.