Változatos összképpel kényeztetik külhoni érdekeltségeink a rájuk kíváncsi sportbarátokat: a német, belga és holland bajnokságban is látványos menetelések szemtanúi lehettünk az elmúlt bő másfél hónapban, míg más országokban a kiesőzóna szerelmeseinek sem lehet okuk panaszra. Focimenekültjeink pályára kerülő részének többsége örvendetes vonzalmat érzett az ellenfél kapuja irányába, néhány labdazsonglőrünk pedig Vanczák Vilinek az előző szezonban a sárga lapok területén felmutatott sikereit irigyelte el. Teszthalott állapotából újjáéledő rovatunk mai kiadásában a leginkább szem előtt lévő hat ország eseményeiből csemegézünk, jövő heti kiadásunkban pedig a mainstreamtől távolabb álló – és emiatt szívünknek kedvesebb – pontvadászatok eseményeit taglaljuk.
Anglia
Másfél hónap alatt nyolc forduló pergett le az idő rokkáján a Premier League-ben, jellemzően büszkeségeink passzív asszisztenciája mellett. Csapataink közül a legelőkelőbb pozícióban a Boltont találjuk, a 15 pontot regisztráló egylet az 5. helyről futhat neki a hétvégének. Bogdán Ádi a kispadon kuksolta végig a magunk mögött hagyott időszakot.
Ugyancsak a játéklehetőségre áhítozók listáján találjuk a Newcastle üdvöskéjét, Kádár Tomit. Tominak egy alkalommal, a Ligakupa keretei között nyílt lehetősége a közönség elkápráztatására, sajnálatos módon a vendég Arsenal nem érzékelte az esemény ünnepi jellegét és egy sima négyessel iktatta a Newcastle Ligakupa-projektjét. A fekete-fehéreknek vigaszul maradt a bajnokság, 11 szerzett ponttal és a 10. hellyel.
Jóval gyengébben muzsikált a Fulham, egyetlen fővárosi érdekeltségünk hat pontnyi gyümölcsöt szüretelt a Premiership ponttermő fájáról. Gera Szotyi időnként a kezdőben, máskor a cserepadról beszállva vitézkedett, a hét végén első gólját is megszerezte. Sajnálatunkra a Manchester City addigra már négyszer is a Fulham kapujába rondított, ezért Szotyi gólja annyira befolyásolta a meccs alakulását, mint a szúnyog szellentése az istálló levegőjének összetételét. A brigád pillanatnyilag a 17. helyen kóvályog.
Sokkal szivárványosabbak a kilátások a másodosztály horizontján, ahol egymást tapossák érdekeltségeink a listavezető pozícióért folyó harcban. Az októberben és november első első felében összesen kilenc kanyart kipipáló liga tetején a Queen’s Park Rangers tornyosul, amely veretlenül, 15 pontot behúzva tudta le bajnoki kötelezettségeit. Az október közepén megsérült Buzsáky Ken összesen kettő mérkőzésen tűnt fel a zöld gyepen.
Rögtön a QPR mögött masírozik a Cardiff City, amely 19 pontot szakított a lehetséges 27-ből. A második helyezett csapat ikonja, Gyepes Gabi a Norwich elleni remeklést gólpasszal, a Swansea elleni rémálmot sárga lappal, majd a sajtóban némi mosakodással koronázta meg.
A középmezőnyben lelhetünk rá az Ipswich Town együttesére, amely három meccses szopóágról érkezve a 13. pozícióban trónol. A Ligakupában is vitézkedő egyletnél Fülöp Marci egy kapott gól nélküli mérkőzéssel, Priskin Tomi két góllal, két gólpasszal és egy kiharcolt tizenegyessel javított a renoméján.
A kiesőzóna előszobájában rendezkedett be a Hull City, amely 10 pontot lapátolt össze az elmúlt időszakban. A 19. helyen terpeszkedő egyletnél Halmosi Peti továbbra sem kap lehetőséget a gonosz edzőbától zsenialitása kibontakoztatására.
Belgium
Nem lehet okunk panaszra a flamand-vallon kultúrkörben, ahol a Genk és az Anderlecht előzgeti egymást a táblázat tetején. Jelenleg a KRC a listavezető, bár a 7 meccsen szerzett 11 pontnál már láttunk veretesebb produkciót is. Titánjaink közül Tőzsér Dancsó a Standard ellen góllal és gólpasszal, a Mechelen és a Genk ellenében pedig sárga lappal tette le a névjegyét, míg a bajnokikon a kispadon seggelő Köteles Laci a kupában a rettegett Coxyde gárdája ellen mutathatta meg magát. Lacit a következő kupafordulóban már nem volt hajlandó újra foglalkoztatni a klubvezetés, így a magunk részéről nem is csodálkozunk azon, hogy a gárda végül kiesett a kupából, mint a pokróc a balkonról.
A második helyen tempózik az Anderlecht, amelynek 13 pontot sikerült lehalászni hét bajnoki fellépéséből. A Genkhez hasonlóan a brüsszeliek sem bonyolították sokáig az életüket a helyi kupasorozattal, az EL-ben viszont egy győzelmet és egy döntetlent produkáltak az AEK ellen. Juhász Roli a bajnokságban az FC Brugge, a kupában az AEK Athén szurkolóit sokkolta gólszerzés formájában.
Harmadik képviseletünk, a Lierse még nem tudta felvenni az első osztály fordulatszámát, 16 bajnokijukon összesen 1 győzelmet mutatnak fel, így nem csodálkozunk a 15., kieső helyezésen. A bajnokságban 4 döntetlent és 3 zakót felmutató egylet inkább a kupára specializálta magát, ahol általában egy négyessel szokták elintézni az éppen aktuális alsóbb osztályú riválisokat. Kovács Petinek a jelek szerint nem sikerült vámmentesen kicsempészni Norvégiából a góllövő cipőjét, így sikerélményei a csapathoz hasonlóan a kupára redukálódtak, ahol a másodosztály sereghajtója, a Tournai gárdája ellen köszönt be. Péterünk most, a hétvégén aktivizálta magát, gólt, kapufát és kihagyott ziccert is jegyzett, utóbbi kettő az újabb bukta miatt nem aratott osztatlan közönségsikert.
Hollandia
A Benelux-zóna másik, számunkra érdekes területén nyolc fordulón jutottak túl a csapatok. A pontvadászatban a PSV Eindhovent találjuk a tabella élén, ahol 19 pontot termeltek a gyártósoron. A gárda még áll a kupában, az EL-ben pedig a Debrecen kétszer megregulázásával nagyjából tovább is jutott a csoportjából. A sikerekből Dzsudzsák Bazsi is kiveszi a részét, sztahanovista üzemmódra programozott spílerünk hat góllal és öt gólpasszal tette izgalommentessé a hónap magyarja választást. Tekintsük meg a Feyenoord szénné égetését "szakértő" kommentárokkal.
A Roda egy elmaradt meccse miatt csak hétszer fitogtathatta erejét és a hétvégéig veretlenek is maradtak: a 3 győzelem és 3 döntetlen utáni pofon a 7. hely formájában kamatozott – az elmaradt derbi szerdai bepótlásán realizált döntetlen azonban a hatodik pozícióba katapultálta a társaságot. Bodor Boldi a Feyenoord ellen sárga lappal igazolta a részére biztosított rendszeres játéklehetőség helyességét.
Kilenccel gyarapodott az NEC Nijmegen pontjainak száma, amely a 10. pozíció kivívásához bizonyult elegendőnek. Az augusztus vége óta harcképtelen Babos Gabi az elmúlt másfél hónapban a rendelőintézetek törzsvendégeinek körében növelhette népszerűségi indexét.
A Roda a vereségek, a NAC Breda a döntetlenek tekintetében bizonyult önmegtartóztatónak, a csapat 3 győzelemmel és 5 vereséggel gazdagodva a 11. helyen áll. Moguljaink közül Horváth Gabi két sárga lapja mellett a válogatottban való mellőzöttsége miatti hőbörgéssel, Fehér Csabi magabiztos mezőnyjátékkal, majd október végén megsérüléssel tette tartalmasabbá a kisváros mindennapjait.
Az alsóházban, a tutibiztos osztályozót érő 17. helyen vesztegel a VVV Venlo együttese – köszönhetően annak, hogy a nyolcból hét ellenfél is elhúzta a társaság nótáját. Az egyetlen győzelem a Willem II elleni gálázás volt, amelyből csak azért nem érdemes mélyebb következtetéseket levonni, mivel az egykori uralkodóról elnevezett csapat az egyetlen, amely még a Venlonál is gyászosabb napokat él át. A Genktől beszervált Tóth Balu mindenesetre október végére elunta a társak teszetoszaságát és maga kezdett elszabadult hajóágyú módjára tüzelni: először a Groningen ellen akasztott be egy emberes bombát harmincról (videón 0:44-nél), majd a Willem elleni diadalmeneten is eleresztett egy rakétát. Fenoménunk további kísérletei kevesebb sikerélményt tartogattak, szerencsére emberéletben nem esett kár.
A másodosztályban a Volendam süvít, a 8 meccsen 19 pontot zsákoló egyletet a 2. helyen találjuk a tabellán. A 6 meccset végigjátszó, egyszer pedig lecserélt Zsidai Laci adatlapján 1 gólpassz és 1 sárga lap került lajstromozásra.
Németország
Tündöklés a bajnokságban, taknyolás a kupában – ez a sorminta jellemezte németországi érdekeltségeink többségét. Az októberben négy, novemberben eddig három fordulót maga mögött hagyó első osztály tabellájának tetején a Dortmund pöffeszkedik – a 7 fellépésen 19 megszerzett pont emelte a Westfalen-stadion népének szerotonin-szintjét. A fáklyásmenetet csak a kupából való kiesés és az EL-ben összekínlódott két döntetlen árnyalja kicsinykét. Hajnal Tomi népszerűségi indexe a klubban pillanatnyilag nem tör olyan magaslatokba, mint az MLSZ-székházban, amely a vizsgált időszakban zéróspíl formájában tárgyiasult.
Közvetlenül a sárga-feketét mögött találjuk másik külképviseletünket, a Mainz október végéig az első helyen állt, de az azóta a 2. pozícióba süllyedt vissza és a listavezetővel szembeni tisztes távolság kiépítését is abszolválta. A kupából a változatosság kedvéért ők is kiestek, a sikerélményekben nem bővelkedett aacheni kiruccanás apropóján. Konzuljaink közül Szalai Ádi a Hoffenheim ellen gól és gólpassz, hétvégén a Mönchengladbach ellen gólpassz formájában vágta ki a rezet, míg Lőw Zsolti főleg a bójacipelés műfajában mutathatott fel sikereket.
A másodosztályban a Hertha 7 forduló alatt 13 ponttal ajándékozta meg a fővárosi futballőrülteket, ám a hétvégi fordulóban elvesztették listavezető pozíciójukat. A kupából Koblenzben kieső berlinieknél Dárdai Pali a lelátón helyet foglalva elsősorban az ellenfelek szúrós tekintettel való szuggerálásával segítette csapatát.
Veretlen maradt a bajnoki kötelezettségek tekintetében a 1860 München, amely 13 begyűjtött pontjával a 8. helyre vágtatott előre. A kupától Kölnben búcsúzó egylet kapujában Király Gabi a szilveszteri műsorok látnivalóval való megtöltése helyett ezúttal egy gólpassz formájában hallatott magáról.
Kettővel kevesebbet, tizenegyet zsákolt az Aachen, amely a 9. helyről rugaszkodik neki a novembernek, viszont a szabályt erősítő kivételként a kupában is folytathatják a menetelést, miután képen törölték a Mainzot. Az immáron eSándor által is szemrevételezett Stieber Zoli az Ingolstadt ellen győztes góllal, a Bochum és a 1860 ellen pedig gólpasszal terelte magára a figyelmet.
A betermelt 12 pont dacára is még a kiesőzónában téblábol a Düsseldorf, amely jelenleg a 15. helyen kísérti a sorsot. Torghellinho 5 mérkőzésen, együttesen kb. 60 játékperc erejéig bontakoztathatta ki a taktikai csere szerepkörében rejlő lehetőségeket, az előző hétvégén az Oberhausen ellen góllal mutatott rá a benne szunnyadó energiák kiaknázhatóságára.
Az alsóházban az Ingolstadt alakítja nagy beleéléssel a pofozógép szerepét: hét meccs alatt négy pontot szerencsétlenkedett össze a társaság, ennek köszönhetően három pontos laufban van a még osztályozó érő 16. helytől. A csapatnál Futács Márkó a bajnokság elején úgy gyűjtötte a sárga lapokat, mint kisiskolás a Lutra-albumot. Titánunk a 8. fordulót a lelátón levegőzte végig, mivel az első hét kanyarban összeszedte a kényszerpihenőhöz szükséges 5 sárga cédulát, elsősorban a játékvezetőkkel a szabálykönyv értelmezése tárgyában folytatott eszmecseréinek köszönhetően. Márkóra, úgy tűnik, jó hatással volt a lelátói miliő, mert visszatérése óta a sípmesterek helyett inkább az ellenfelek kapusait zaklatja – tevékenysége a Cottbus ellen gólszerzés formájában kamatozott.
Olaszország
Csizmaországban nyolc bajnokin nyílt lehetőségük a csapatoknak arra, hogy szurkolóik ősz hajszálainak számát gyarapítsák. A 8 meccsen 13 pontot termelő Sampdoria a 8. helyen tempózik, az EL-ben viszont csak egy egységet sikerült összekaparni a Harkovval szembeni két pengeváltásból. Koman Vologya Harkovban góllal, Bolognában gólpasszal gondoskodott a hazai szurkolók jobb kedvre hangolásáról.
A városi rivális Genoa 12 pontot szakított, így stílszerűen a 12. helyen araszol. a középmezőny oszlopos tagjává avanzsálva. A kupában továbbjutó együttesnél Rudolf Geri a Roma elleni gólszerzéssel, a kupában pedig egy tizenegyes kiharcolásával tündökölt.
Októberben négy meccsből pontosan négyet bukott be a Brescia, de mielőtt a klub tevékenysége okán a katasztrófavédelem beavatkozása vált volna szükségessé, novemberben sikerült egy döntetlent összetákolni az Inter és a Juve ellen –ezután újabb két zakót dobott a gép. A kupából kieső, a bajnokságban a kiesést érő 18. helyen terpeszkedő egyletnél Vass Ádi 6, Feczesin Robi 2 mérkőzésen próbálta részmunkaidőben megváltani a világot, a vajúdó hegyek egér helyett végül Robinak a kupában nem sokat érő gólját és két sárga lapot szültek, Ádi előadásában.
Másodosztályú érdekeltségeink tíz (!) bajnoki kanyart tudtak le másfél hó alatt. A Regginánál a 10 meccsen 20 pont került a malacperselybe, a kupában pedig a Frosinone baját látták el hosszabbítás után. A bajnokságban a negyedik helyen masírozó társaságnál legényeink közül Kovacsik Ádám egyetlen pályára vezénylése alkalmából a kupameccs hőseként vonult be a köztudatban, míg Preklet Csabit titkos aduként rejtegeti a szakvezetés a riválisok elől.
A pár éve a honi szaksajtóban az Inter megváltójaként emlegetett Filkor Ati a jelek szerint feltartóztathatatlanul menetel a „Serie B Aczél Zolija” titulus felé. Hősünk a tavasszal véget ért idényben a Gallipoli csapatával esett ki a másodosztályból, majd papíron a Milanhoz, a valóságban a Triestinához cuccolt át, ahol 7 meccs/5 pont produktummal szintén nyakig készülnek merülni a kiesőzóna ingoványába – a megvalósításba az utóbbi 3 meccs 5 pontjával némi hiba csúszott, de a küldetés így is örvendetesen alakul. A pillanatnyilag a 15. helyen tartózkodó egyletnél Atis a vizsgált időszakban a Crotone elleni góllal és három sárga lappal írta be magát a klub aranykönyvébe.
Spanyolország
A Hispán-félszigeten az Osasuna által kiváltott bérleten a középmezőny felirat szerepel, a hét fordulóban kilenc pontig avászkodó egylet a 11. helyen pompázik, miközben az éves kupakötelezettségeit egy kiesés formájában már letudta. Az általában 5-20 perc időtartamban foglalkoztatott Vadócz Krisztián november első hétvégéjén a végeredmény beállításával tette tartalmasabbá a részére rendelt testmozgást.
A zaragozai sportkörben a gyufagyűjtés számított az első számú hobbinak, a hét bajnokin összevakart hat pont a sereghajtó, 20. hely eléréséhez volt elegendő. A kupában a Betis ellen porba hulló egyletnél Pintér Ádi a hónap közepén rájött, hogy hamarosan a Barcelona érkezik a városba, neki pedig Tököli vagy Csordás Csabi után Messi, netán Villa nem jelentene igazi kihívást, így a megelőző mérkőzésen, Bilbaoban két sárgával intézte el a katalánok elleni ütközetről történő igazolt hiányzást, valamint a zuhanyzóban az idő előtti testápolást. Hősünk a későbbiekben Valenciában 45 percig csillogtathatta meg képességeit, a szünetben helyére becserélt helyi erő, Ander a változatosság kedvéért piros lap formájában igazolta a szakvezetői döntés jogosságát.